International Initiative for Development for Ethnic Art

Romano drom 2015

Letošní ročník Romano drom se konal ve dnech 23. 7. – 5. 8. 2015 v Mnichovském potoku, v okrese Bardějov. Cílem projektu byl nejen rozvoj hudebního talentu romských dětí, ale také zvýšení informovanosti účastníků letní školy o romské historii, kultuře a současné problematice.

Děti měli každý den nabitý program, který byl sestaven z pěveckých a tanečních workshopů, základů angličtiny, přednášek o romské historii a kultuře a také leadershipové a teambuildingové aktivity. Vyvrcholením letního soustředění byly koncerty v obcích Lenartov, Raslavice a Hermanovce, kde děti vystoupili s nacvičeným repertoárem po boku České filharmonie, která se k projektu již o druhé připojila.

Děti se také aktivně zapojili do poznávání romské historie, navštívili místní obce, kde nahlédly do kronik a získané informace postupně zaznamenávali. Seznámili se také s občany romských osad a zjišťovali informace z historie jejich rodiny. Dále navštívili muzeum v Prešově, kde se zaměřili především na oblast tradiční romské kultury. I zde si vše pečlivě zaznamenávali do svých notýsků, aby nakonec vše pod vedením zkušeného lektora shrnuli do publikace s názvem „Romové na východním Slovensku ve 20. století“.

Během letního soustředění Romano drom byly také pořízeny fotografie, které zaznamenaly současný život v romských osadách. Tyto fotografie byly doplněny texty z romské historie i současnosti a výsledkem byla výstava, která doplnila výše zmiňované koncerty. Tato výstava se také objevila na mezinárodním hudebním festivale Romale, který se ve dnech 13. – 16. 8. 2015 konal v Hamrech u Poličky. Během výstavy bylo možné nahlédnout i do publikace „Romové na východním Slovensku ve 20. století“, kterou vytvořili děti během letního soustředění. Pořádající organizace MIRET z.s. plánuje výstavu jako putovní a k vidění bude společně s publikací při dalších hudebních akcích organizace.

Dalším výstupem projektu bylo natočení dokumentárního filmu z průběhu celého projektu pod vedením České televize. Tento dokumentární film bude nejen ve vysílání ČT, ale na jaře r. 2016 bude uveden také do českých kin. Promítání bude doplněno závěrečnou besedou a diskuzí na dané téma, koncertem s Českou filharmonií, a pokud to prostory umožní, tak také putovní výstavou, která vznikla během letního soustředění.

 

Organizátorem projektu je MIRET, z.s. Projekt podpořil Erasmus +, partnerem projektu je Česká filharmonie a Sociálny Prešov.

 

Publikace o letošním ročníku projektu Romano drom ke stažení zde (odkaz vede na web projektu Romano drom)

Brožurka o Čhavorenge ke stažení zde (odkaz vede na web projektu Romano drom)

Publikace Romové na východním Slovensku ve 20. století, která vznikla za přispění programu Erasmus+ ke stažení zde (odkaz vede na web projektu Romano drom)

Romano Drom 2015 v médiích

Český rozhlas

Ida Kelarová, dětský sbor Čhavorenge a hudebníci České filharmonie zahrají pro slovenské romské osady

Letní škola Romano drom je v plném proudu

Česká filharmonie po roce vyrazí do východoslovenských osad

Zvuk: Rozhovor s členem České filharmonie Janem Holeňou (čas 12:50 – 19:40)

Zvuk: Členové České filharmonie působili na letní škole Romano drom (čas 09:25 – 12:00)

Členové České filharmonie se v létě na Slovensku účastnili projektu Idy Kelarové pro romské děti

Česká televize

Studio 6 – Odjezd členů České filharmonie na východní Slovensko (živý rozhovor s členy České filharmonie )

Noviny a internetové deníky

Česká filharmonie po roce vyrazí do východoslovenských osad

Česká filharmonie se vrací do romských osad, bude hrát Slovanské tance i romské písně

Mezi chatrčemi hráli Romům, kteří by mohli jít rovnou na konzervatoř

Čhavorenge s filharmonikmi koncertovali v osade

Filharmonici prišli do rómskej osady na letnú školu, učili deti aj koncertovali

Česká filharmónia a Čhavorenge opäť koncertujú v rómskych osadách

Ida Kelarová: Nikto by sa nemal hanbiť za to, kým je

2. ročník letní školy Romano drom uzavřely koncerty s Českou filharmonií