Mezinárodní Iniciativa pro Rozvoj Etnické Tvorby

Workshop a koncert v Montessori centru v rakouském Ludeschi (2015)

Pěvecký a taneční workshop rakouských dětí a členů romského pěveckého sboru Čhavorenge se konal ve dnech 4. - 6. 3. 2015 v Montessori Centru v rakouském Ludeschi a vyvrcholil 8. 3. koncertem v St. Arbogast.

Ida Kelarová, její umělecký tým a šest členů Čhavorenge po předchozí úspěšné spolupráci přijali již podruhé pozvání do Montessori školy v rakouském Ludeschi. Projekt vyhrál první cenu školských projektů v regionu Vorarlberg. Ida Kelarová se dohodla s ředitelkou a učitelským sborem, že budou exkluzivně v tomto kraji pokračovat a přijala pozvání i na rok 2016.

Workshop byl oboustranně vzdělávací, jak pro děti neromské, tak i romské děti z Čhavorenge, které se učily předávat romskou kulturu. Děti z Čhavorenge bydlely po celou dobu v rodinách rakouských dětí, a měly tak možnost zažít život jiných rodin a kultur. Ve volných dnech chodily s rakouskými dětmi do školy. A jejich rodiny připravily pro Čhavorenge krásné volnočasové aktivity, různé výlety a podívali se společně i do stájí, kde se učili starat o koně. Měli také možnosti si na nich zajezdit.

Workshop byl zakončen společným koncertem, kterého se zúčastnilo na 300 rakouských diváků, převážně rodinní příslušníci vystupujících dětí, ale i široká veřejnost. Rakouské děti si absolutně zamilovaly nejenom děti z Čhavorenge, ale i romskou kulturu, a zpívaly s otevřeným srdcem. Jejich rodiče tak mohli poprvé své děti slyšet a vidět takto otevřené a plné radosti. Celý projekt byl zaměřený na to, aby děti nezapomínaly, že mají svá srdce a nezapomínaly je nechávat otevřená.

Ida Kelarová a celý tým MIRET, z. s. pracovali bez nároku na honorář. Výtěžek benefičního koncertu pak putoval na podporu aktivit MIRET, z. s. a další rozvoj sboru Čhavorenge.

Fotogalerie