Podpořili jsme

Anna Oláhová, zpěv
Anička pochází ze sociálně slabé rodiny ze Slovenska. Odmalička sa o ni stará její babička. Má 5 sourozenců.
Ida Kelarová o ní říká, že je to talent, který se rodí jednou za tisíc let. Již ve svých osmi letech je Anna vyzrálou zpěvačkou. Rovněž je i vynikající tanečnicí. Jejím snem je studovat klavír a věnovat se zpěvu.
Ida Kelarová s Aničkou soustavně pracuje a podporuje její talent.
Anička reprezentuje romskou kulturu nejen u nás, ale i v zahraničí. Vystupuje s filharmonickým orchestrem v Hradci Králové, zpívá na velkých festivalech, jako například Menuhin festival ve švýcarském Gstaatu, na módní přehlídce Terezy Maxové a již jako osmiletá dostává náročné písně a tím i výzvy k rozšíření a podpoře tak výjimečného talentu.
O.s. MIRET již od roku 2008 Annu Oláhovou podporuje také finančně a tím i zabezpečuje, aby mohla řádně chodit do školy, navštěvovat hodiny klavíru a učit se anglickému jazyku.
Aničku můžete slyšet a vidět na DVD, které bylo natočeno živě z koncertu 12. 5. 2011 v Hradci Králové, kde Anička zpívá v doprovodu Královéhradecké filharmonie v pěveckém dětském sboru Čhavorenge, ale vystupuje zde také jako sólistka.

Ivana Duždová, tanec
Ivanka je talentovaná tanečnice, členka slavné rodiny Duždů. Tanci se věnuje již od útlého mládí a zúčastnila se několika letních uměleckých dílen na hradě Svojanov.
Vystupuje na různých tanečních projektech a dnes již tanec i sama vyučuje ve Velké Británii, kam se v roce 2009 natrvalo odstěhovala. Jejím snem je založit si vlastní školu a na tomto projektu za podpory o.s. MIRET intenzivně pracuje.
Nikola Pechová, tanec
Nikola se narodila 20. 3. 1992. Tancovat začala v 7 letech v taneční skupině M dance club pod vedením Michala Šaraye. Tento soubor se zaměřuje převážně na moderní tanec a získal již mnohá ocenění i na celorepublikové úrovni. Jmenujme např. 1. místo v regionální soutěži Magický region a 1. místo v soutěži Emko dance life 2008. V loňském roce začala tančit v taneční skupině Romano Verbuňk, jelikož ji oslovil tradiční způsob romského tance. Stále ji baví se zdokonalovat. Nikola je absolventkou několika tvůrčích dílen na hradě Svojanov pořádaných o.s. MIRET.
Pod choreografickým vedením Oty Bundy měla příležitost se znovu něčemu přiučit a pokračovat tak v rozvoji svého talentu. Nikola Pechová vystupuje a reprezentuje romskou kulturu na projektech pořádaných o.s. MIRET již od svých 8 let.

Zolo Horváth, fotografie
Zolo Horváth se narodil v roce 1993. Od svých 2 let žil v Dětském domově v Liptovském Jánu a od roku 2005 žije v Dětském domově v Horním Kelčově na Slovensku.
Od roku 1999 navštěvuje každoročně letní umělecký tábor, na kterém se zdokonaluje v oboru fotografie a film.
Letní umělecké tábory pro talentované romské děti a mládež byly v jeho životě velkým přínosem. Zolo si díky nim našel mnoho kamarádů z řad jeho vrstevníků a také svoji malou rodinu na dálku, sestavenou z uměleckého týmu o.s. MIRET.
O.s. MIRET zorganizovalo v Karlových Varech v roce 2007 benefiční výstavu Zolových fotografiií, která mu vynesla finance k zakoupení nového fotoaparátu.
I nadále o.s. MIRET monitoruje Zolův život a podporuje jeho talent.
Zolo se objevuje i v několika dokumentárních filmech, například v Kaľi čercheň nebo v dokumentu ČT Babylon.

Gypsy angels, hudební skupina
Hudební skupinu Gypsy Angels založil Lukáš Horváth se svými kamarády Marošem, Patrikem a Jaroslavem. Společně koncertují a prezentují romskou kulturu převážně na východním Slovensku.

Tomáš Kačo, klavír
Tomáš je mladý talentovaný klavírista. Pochází z početné rodiny. Narodil se v Novém Jičíně na severu Moravy. K hudbě ho vedl od pěti let jeho otec, jehož velkým přáním bylo, aby se jeho syn stal muzikantem. Zpočátku Tomáš intenzivně poslouchal romskou hudbu, neboť je součástí jeho kultury, a pomalu začal podle sluchu vyťukávat na klavír melodie dalších písní a později i harmonický doprovod a harmonické vazby. Do svých 11 let se zabýval hrou na klavír jako samouk. V té době účinkoval na různých školních koncertech a soutěžích. Později se jeho vztah k hudbě prohloubil, začal navštěvovat Lidovou školu umění v Novém Jičíně – obor hra na klavír. Klasická hudba mu byla silnou inspirací a motivací. Za cíl si dal dostat se na Státní Janáčkovu konzervatoř v Ostravě, to se mu podařilo a díky o.s. MIRET úspěšně dostudoval.
Vzhledem ke složité finanční rodinné situaci a jeho velkému talentu mu Ida Kelarová nabídla spolupráci, díky níž se Tomáš dokázal osamostatnit a stát se finančně nezávislým na své rodině. Od 17 let úzce spolupracuje s Idou Kelarovou a Desideriem Duždou, kteří ho zvou k různým uměleckým projektům, cestuje po světě a svým uměním reprezentuje romskou kulturu.
Jeho hlavním zaměřením se stalo studium na AMU v Praze, obor klasický klavír.

Lukáš Horváth, zpěv, klavír
Lukáš se narodil 17. 6. 1995 v Bardějově. Se svým otcem a osmi sourozenci žije v romské osadě Petrová na východním Slovensku. Matka mu zemřela v roce 2010.
Úspěšně dokončil základní vzdělání na ZŠ v Gaboltově a několik ročníků na Umělecké škole v Bardějově, kde studoval kromě klavíru i zpěv. V roce 2010 byl přijat na Hudebně-dramatickou konzervatoř v Košicích obor klavír, kde momentálně studuje.
Lukášova výjimečného hudebního projevu si všimla Ida Kelarova a Desiderius Dužda v programu Divých maků na Slovensku, kde Ida Kelarová a její umělecký tým vedly děti, s nimiž připravovaly koncert a CD nahrávku Divé maky. Koncert se konal v listopadu 2009 ve Slovenském rozhlase v Bratislavě.
Ida Kelarová a o.s. MIRET Lukášův talent intenzivně podporují a díky jejich aktivitám se Lukáš již dostal do povědomí široké veřejnosti. Koncertuje na jevišti s Idou Kelarovou a jeho úžasný hlas můžete slyšet i na nahrávce CD Romská balada (indies scope records).
Poněvadž Lukáš pochází ze sociálně slabé rodiny, o.s. MIRET mu zakoupil klavír, aby mohl studovat.
V roce 2010 se Lukáš a jeho skupina Gypsy Angels zúčastnili mezinárodního letního uměleckého tábora ROMANO DROM.
Maroš Billý, bicí, zpěv
Maroš se narodil 9.4.1996 v Bardějově, kde žije v romské osadě Petrová. Ukončil 9. ročník ZŠ v Gaboltově. Je žákem Soukromé umělecké školy v Bardějově. Zde studuje hudební obor bicí a klavír a připravuje se na přijímací zkoušky na konzervatoř.
Maroš je také lídrem hudební skupiny Gypsy Angels, kde zpívá jako sólista a vokalista dle potřeby. Kromě hudby vyniká také sportovním talentem a je členem fotbalového týmu FC Gaboltov.
Maroš se zúčastnil umělecké dílny projektu ROMANO DROM pořádané o.s. MIRET.
Patrik Billý, baskytara, zpěv
Parik se narodil 20.9.1993 v Bardějově a žije v romské osadě Petrová. Úspěšně dokončil základní vzdělání na ZŠ v Gaboltově a byl přijatý na Hudebně-dramatickou konzervatoř v Košicích s odnoží v Bardějově. Patrika si v 9. ročníku všimla Ida Kelarová při její návštěvě na ZŠ v Gaboltově a díky ní se mohl Patrik zúčastnit několika projektů pořádaných o.s. MIRET, včetně mezinárodního uměleckého projektu ROMANO DROM.
Jaroslav Kováč, kytara, zpěv
Jaroslav se narodil 20.5.1995 v Bardějově a žije v romské osadě Petrová. Úspěšně dokončil základní vzdělání na ZŠ v Gaboltově a byl přijatý na Střední odborné učiliště v Bardějově. Hraje na akustickou i elektrickou kytaru a zpívá v hudební skupině Gypsy Angels. V kapele působí také jako manažér.
Jaroslav se zúčastnil letního mezinárodního projektu ROMANO DROM, pořádaného o.s. MIRET.

M dance club, taneční skupina
Miret podporuje romskou taneční skupinu M dance club již několik let. Založil ji tanečník a choreograf Michal Šaray. Ve starší složce s Michalem trénuje přibližně 20 tanečníků ve věku od 14 do 25 let. Projekt se za posledních deset let rozšířil i o mladší tanečníky od 4 let. Baby M dance club je nejmenší a nejroztomilejší složkou, kde je 15 dětí ve věku od 4 do 8 let. Nejpočetnější složkou je Mini dance club, který má 40 tanečníků ve věku od 9 do 13 let.
M dance club se zúčastnil mistrovství ČR v Disco dance formation a Disco show formation, kde se dostal až do finále a zvítězil. Vyhrál několikrát první místo na Magickém regionu a probojoval se tak na Evropský pohár Dance Life 2005.
Skupina se každoročně zúčastňuje festivalu Gypsy Celebration a letních uměleckých dílen pořádáných o.s. MIRET. Prezentuje se také jako host na různých projektech a koncertech Idy Kelarové.
Michal Šaray je vynikající pedagog a choreograf. Jeho práce si o.s. MIRET nesmírně váží a podporuje ji, neboť Michal inspiruje a motivuje mladou genaraci Romů. Vybírá si děti na ulicích, v sociálně slabých rodinách a dětských domovech a je jim vzorem, což pro tuto mládež je důležitým fenoménem v jejich životě.

Mersi, taneční soubor
Romského festivalu Gypsy Celebration se také každoročně účastnil mladý taneční soubor Mersi, který funguje jako jedna z volnočasových aktivit občanského sdružení Ratolest v projektu PAVLAČ. Odpovědnou vedoucí je Monika Balogová a Lenka Sládečková .
Soubor k dnešnímu dni navštěvuje přes 30 dětí z romských rodin, chlapci i dívky ve věku od 3 do 18 let. Děti se učí tradiční romské tance a jejich choreografie mívají často hodně teatrálních prvků. Ida Kelarová nabídla souboru do budoucna užší spolupráci při výuce zpěvu, aby podpořila v dětech jejich talent a profesionální taneční vedení podporuje Oto Bunda. Zde děti rozšiřují svůj talent a nové zkušenosti. Některé z těchto dětí jsou členy romského pěveckého sboru Čhavorenge, vystupují společně s Idou Kelarovou a jejím uměleckým týmem na velkých projektech a koncertech.
V roce 2010 pozvala Ida Kelarova soubor Mersi na workshop a koncert ve švýcarském Gstaatě, kde se děti měly možnost úspěšně prezentovat na světovém Menuhin festivalu a kromě vystoupení měly možnost předávat romskou kulturu švýcarským dětem, které se workshopu zúčatnily.
O.s. MIRET podporuje soubor Mersi pod vedením Lenky Sládečkové, která se osvědčila jako vynikající pedagožka a mentorka a plánuje s tímto souborem další významné projekty. Soubor Mersi se také stává důležitou složkou v pěvěckém romském sboru Čhavorenge.
Irena Kačová, tanec
Irena je talentovaná mladá tanečnice. Tancuje již od svých 4 let. Pochází z početné rodiny a je sestrou Tomáše Kača, talentovaného klavíristy. Irena spolupracovala s o.s. MIRET již na několika významných projektech, například v rakouském Dornbinu, ve švýcarském Gstaatu na Menuhin festivalu a dalších. Spolu se svými sestrami vede i soubor Cikne čhave, který účinkuje na romských festivalech a úspěšně prezentuje romský tradiční tanec.

Milan Balog, tanec, zpěv
Milan Balog je nejmladším členem souboru Mersi. Je synem Moniky a Ladislava Balogových, kteří úzce spolupracují s o.s. MIRET již mnoho let.
Na festivalu Gypsy Celebration na hradě Svojanov pořádané o.s. MIRET vystupuje Milan již od svých dvou let.
Prezentoval se na koncertech Idy Kelarové v České republice i v zahraničí.
Je členem projektu Čhavorenge, se kterým si zazpíval i na koncertě s Královéhradeckou filharmonií. Na koncertě ve švýcarském Gstaatu exceloval v závěrečném finálovém vystoupení na slavném Menuhin festivalu před přibližně 4 000 diváky.
O.s. MIRET podporuje a dává šanci ke zviditelnění Milanova talentu již několik let.

Valika Duždová
Valika Duždová se narodila v Rokycanech a pochází ze slavné hudební rodiny Duždů. Pravidelně se zúčastňuje uměleckých dílen věnovaných mladým romským talentům pod vedením Idy Kelarové a jejího uměleckého týmu. O.s. MIRET ji podporuje od roku 2004. S občanským sdružením spolupracuje na mnohých uměleckých projektech. Vystupuje na různých koncertech a festivalech po celém světě.
Kromě projektů hudebních a tanečních dostává i nabídky pro film, modeling a divadlo.
Valika vyniká svým všestranným talentem.

Michal Mižigár, literatura, překlady
Michal vystudoval Obchodní akademii v Písku.
Za své publikace v Píseckých postřezích (písecký časopis) a v Romano Hangos (romské brněnské noviny) získal již v tomto mladém věku literární cenu Mileny Hübschmannové za prózu v romském jazyce. V Prácheňském muzeu organizoval výstavu Roma Piskotar (Romové na Písecku), spolupracuje na publikaci, která nese jméno výstavy Roma Piskotar ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích, jmenovitě s Mgr. Davidem Urbanem a významnou romistkou PhDr. Evou Davidovou. Romský jazyk ovládá perfektně a díky tomu se plně a oddaně věnuje literární činnosti v tomto jazyce. Kromě jazyka romského a českého aktivně ovládá anglický a německý jazyk, je začátečníkem ve francouzském, řeckém a hebrejském jazyce. Jeho velkým snem a přáním je věnovat se překladatelské činnosti, chtěl by například přeložit 5 Mojžíšových knih bible z hebrejštiny do romštiny.
V roce 2007 byl vybrán jako talent v oboru literární a spisovatelské činnosti uměleckou vedoucí o.s. MIRET Idou Kelarovou k účasti na umělecké dílně, která se konala na hradě Svojanov. Michal tu nejen vystupoval, ale zároveň úzce spolupracoval na vzniku dokumentárního filmu KAĽI ČERCHEŇ (2007, režie Janek Růžička), který zachycuje právě zmíněnou uměleckou dílnu. Díky úzké spolupráci s o.s. Miret absolvoval Michal stáž v USA (Jižní Dakota, Washington, Denver).
Jeho cílem je romistika, které se rozhodl nezištně a zodpovědně věnovat celý svůj život.
V současné době je studentem Karlovy univerzity v Praze, obor romistika.
Michal je silným kandidátem na post ředitele o.s. MIRET, založeným Idou Kelarovou v roce 1995.
Jan Mirga (Beňo)
Jan známý jako Beňo se narodil 9. 12. 1992. Je studentem Střední odborné školy sociálně právní v Brně.
Jan začal tancovat v 7 letech v tanečním souboru Čercheňa, kde působil do roku 2001. Následovala dlouholetá účast v tanečním souboru Mersi, který vznikl při občanském sdružení Ratolest Brno. Zde tančil pod vedením paní Moniky Balogové 8 let do roku 2009. V letech 2006 a 2007 se jako mladý romský talent účastnil táborů a workshopů na hradě Svojanov pod vedením Idy Kelarové. Zde ochutnal také něco z kuchyně pana Oty Bundy a jeho partnerky Ivany Oláhové z tanečního souboru Romathan. Ti ho pak dále inspirovali a v roce 2009 po domluvě se svojí taneční trenérkou odešel ze skupiny Mersi a založil si svou vlastní skupinu pod názvem Romano Verbuňk – Salut Roma. Beňo doufá, že ho láska k tanci bude provázet po celý život. Jeho největším cílem je dodat členům své nové skupiny chuť, elán a energii do nových věcí, které hledá převážně v tradičních rumunských čápáších a romských tancích. V současné době se jeho soubor účastní soutěže Československo má talent a pod vedením Oty Bundy secvičili taneční sestavu, která je dovedla až do finále této soutěže.
S o.s. MIRET Jan spolupracuje již od svých 7 let.
Jeho snem je založit si vlastní taneční školu.

Marie Duždová, zpěv
Marie Duždová, známá pod jménem Maruška, spoluúčinkovala na koncertech a procestovala od svých osmnácti let s Idou a Desideriem celý svět. V jejich silném vokálovém trojhlase zastávala vysoký hlas. Její sóla si můžete poslechnout na albech Dadoro (píseň Čon) a Staré slzy (píseň Pharipen).
Z mladé nevýrazné Romky vyrostla krásná mladá zpěvačka. Po letech se dokonce osvědčila i jako skvělá a talentovaná hlasová pedagožka, která vyučovala na mezinárodních dílnách pod vedením Idy Kelarové. Po šestileté intenzivní společné práci se Maruška rozhodla spolupráci ukončit a věnovat se své malé dcerce.
Jedním z cílů projektu Podpora romských talentů je také inspirovat mladé romské talenty k tomu, aby pokračovaly v nakročené cestě a svou uměleckou kariéru nevzdávaly. Všem mladým Romkám je Maruška příkladem toho, jak je možné vyšplhat se až na takový vrchol, jakého se podařilo dosáhnout jí.
Každý, kdo se pohybuje kolem Idy Kelarové a o.s. MIRET, zaznamenal, že po čtyřech letech odmlky se Maruška opět objevuje po jejím boku a zastává post nejen zpěvačky a vokalistky, ale také skladatelky a vynikající pedagožky. Díky svým předešlým zkušenostem se stává asistentkou pěveckých workshopů nejen u nás, ale i v zahraničí. Zosobňuje tak důstojnou představitelkou následující generace.
Marušku můžete také slyšet na novém CD Šunen savore (Indies 2012) kde si píseň Calo Džives nejen sama napsala, ale i sólově zazpívala.
Čercheň, romská dětská taneční skupina
Taneční skupina Čercheň již několik let působí jako jedna z volnočasových aktivit občanského sdružení DROM v Brně. Zaměřuje se na tradiční romské olašské tance. Zkoušky probíhaly mnoho let pod vedením Dariny Čonkové. Za dobu činnosti tohoto souboru se zde vystřídalo více než 60 dětí. Hlavními sólisty vždy byli Renáta Čonková a Korádo.
Sdružení Miret si soubor zve k účinkování na benefičních koncertech, koncertech Idy Kelarové a také na festival Gypsy Celebration. Svým tancem vždy podpořili romskou tradiční atmosféru celého festivalu.
Sdružení Miret uspořádalo pro šest tanečníků ze souboru taneční turné do Zürichu ve Švýcarsku, kde se účastnili romského festivalu Roma Sinti Gitanos, a zve je na další významné festivaly a projekty v zahraničí.
Dnes vedení souboru převzala do rukou dcera Dariny Čonkové, Renáta Čonková s manželem.

Roman Horváth, akordeon
Každý, kdo sleduje dění okolo Idy Kelarové, si mohl povšimnout, že po jejím boku zůstává z původního sestavení skupiny Romano Rat jen jediný člen, a tím je Roman Horváth. Za dobu třinácti let vyrostl v jednoho z nejlepších mladých romských akordeonistů a dnes již sklízí velké úspěchy nejen u nás, ale i po celém světě. Roman si také založil svou vlastní kapelu Roman Horváth Band, kterou již dokáže sám profesionálně řídit. S Idou Kelarovou a Desideriem Duždou nejen koncertuje, ale také vyučuje romské písně a stal se nedílnou součástí jejich práce a tvorby.
Dnes se stává Roman vzorem pro všechny mladé talentované Romy a úspěšným představitelem již první odrostlé generace o.s. MIRET.

Le čhavendar, hudební skupina
Tuto skupinu podporuje občanské sdružení MIRET od roku 2002. Za finanční podpory sdružení bylo natočeno a vydáno jejich první CD s názvem Le čhavendar. Jedná se o tehdy nejmladší romskou skupinu. Její nejmladší člen, talentovaný kytarista Marek Miko, měl v době nahrávání tohoto CD třináct let. Skupinu tvoří sedm hudebníků, produkují své vlastní písně, vlastní texty, našli si svoji originalitu, svoji identitu. Jejich první album se stalo vítězem hudební soutěže Zlín talent 2004.
Skupina koncertuje pod hlavičkou o.s. MIRET od roku 2002 na různých projektech, festivalech a je také nedílnou součástí festivalu Gypsy Celebration. Na teenagerovském letním táboře Svojanov 2006 vyučovali mimo jiné i svoje písně.
Sdružení Miret se také postaralo o zajištění hudebních nástrojů a kompletní zvukovou aparaturu pro jejich každodenní zkoušky. Do budoucna chystá o.s. MIRET druhé CD této mladé kapely. Česká televize natočila o Le čhavendar 20 minutový dokument.
Tito mladí umělci jsou propojeni rodinnými příslušníky skupiny Kale, kterou byli od mládí silně inspirováni a jejich tvorba posunula tento hudební styl opět o kus dál. Le čhavendar již od roku 2002 úspěšně koncertuje a tvoří.

Jan Dužda junior, zpěv
Jan pochází z hudební rodiny. Jeho otec Jan Dužda, zpěvák, kytarista a člen romské skupiny Kale je bratrem Desideria (Deža) Duždy. Jan vyrůstal celé dětství v uměleckém hudebním prostředí, kde čerpal inspiraci pro svůj další růst.
Založil skupinu Le čhavendar, v níž kromě zpěvu vystupuje také jako autor písní. Jan měl možnost za podpory o.s. MIRET pod vedením Idy Kelarové a Desideria Duždy natočit se svou skupinou Le čhavendar CD, které bylo a je inspirací a motivací všem mladým Romům. Jan se specializuje na zpěv a vokál již od útlého mládí. Nejen od svého strýce Desideria Duždy, ale také od otce Jana Duždy a skupiny Kale se naučil pracovat s romskou harmonií vícehlasů.
Na workshopech Idy Kelarové se stal oblíbeným asistentem a podporou v pěveckých sborových workshopech.
V roce 2008 byl přizván k vokálovým zpěvům na Jazz koncert sester Idy Kelarové a Ivy Bittové v pražské Lucerně, který je také zaznamenán na DVD.
Jan je studentem Filozofické fakulty Karlovy univerzity v Praze, kde studuje obor romistika.
S o.s. MIRET spolupracuje již od roku 2002. V roce 2011 se stal zodpovědným členem a koordinátorem vzdělávacích projektů o.s. MIRET.

Romano rat, hudební skupina
V roce 1998 pod vedením Idy Kelarové a Desideria Duždy vznikl hudební projekt nazvaný Romano Rat. Hlavním posláním projektu bylo představovat romskou kulturu v čele se světově známou zpěvačkou Idou Kelarovou a interpretem, skladatelem, kytaristou a zpěvákem Desideriem Duždou, ale i hudebně vzdělávat a dále zdokonalovat mladé talentované umělce a naučit je profesionálně a zodpovědně reprezentovat sami sebe i romskou kulturu ve světě.
V průběhu pětiletého působení kapely procestovali mladí muzikanti kus světa a při té příležitosti měli možnost zviditelnit se nejen jako celek. Dostali prostor i pro vlastní tvorbu, koncertování, nahrávání vlastních CD. Zkušenosti, které získali pod vedením Idy Kelarové, jsou pro ně inspirací pro jejich budoucí životní dráhu.
V roce 2003 dosáhl projekt vrcholu a úspěšně zakončil svoji existenci s původními hudebníky. Začala se psát nová kapitola projektu. Ten stále nabízí prostor pro řadu talentovaných romských hudebníků, kteří příležitostně vystupují s Idou Kelarovou a Desideriem Duždou na společných koncertech, vyučují na workshopech a na uměleckých dílnách.

Denisa Mirgová, tanec
Denisa se narodila 12. 3. 1994 a je studentkou Obchodní akademie v Brně.
Denisa s tancem začala již v 6 letech. Jejím koníčkem je hudba a tanec. Tančila stejně jako její starší bratr Jan i v moderních tanečních souborech a účastnila se také každého ročníku tvůrčí dílny pro talentované romské děti na hradě Svojanov. Tanec je pro ni způsob, jak nejlépe rozdávat radost druhým lidem. Díky o.s. MIRET, s nímž Denisa spolupracuje již od šesti let, má možnost se zdokonalovat v různých tanečních technikách a poznávat nové mladé lidi, které zajímá to stejné jako ji.
Denisa se zúčastnila různých tanečních vystoupení na koncertech a projektech Idy Kelarové a svým talentem je vzorem dalším mladým tanečníkům a zpěvákům.

Adrian Mata
Adrianovi je13 let a vyrůstá v romské osadě v Moldavě na východním Slovensku.
V budoucnu by chtěl být automechanikem, jeho snem však je stát se profesionálním tanečníkem romských tradičních tanců. Pokud by mohl něco změnit, přál by si zlepšit situaci v romské osadě, aby tu lidé nemuseli žít v blátě a špíně

Leonard Horváth
Leon je sedmnáctiletý mladík, který vyrůstá v romské osadě. Ve svém teenagerovském věku má již dvě děti. Momentálně se učí automechanikem, ale rád by vystudoval a stal se sociálním pracovníkem, aby mohl pomáhat lidem. Jeho snem je stát se profesionálním fotbalistou.
Odpověď na otázku, co by změnil, kdyby mohl, zní, že by určitě zrušil chudobu

Alexander Rybár
Alexovi je 15 let a studuje na Základní škole v Moldavě. Žije s rodiči v romské osadě. Chtěl by vystudovat a být užitečným lidem, kteří potřebují pomoc. Pokud by mohl, zrušil by chudobu.

Lukáš Hudák
Lukáš žije v romské osadě, je mu 15 let a má jedno dítě. Chce se vyučit zedníkem a ve volném čase by chtěl pomáhat dětem v Africe. Jeho snem je mít štastný život se svou ženou a dětmi. Pokud by mohl něco změnit, tak by vytvořil lepší podmínky pro Romy .

David Horváth Forgač
Davidovi je 18 let a žije v romské osadě v Moldavě. Chce se vyučit malířem a přál by si zdokonalit se ve hře na bicí. Jeho snem je mít svoji vlastní kapelu a hrát. Pokud by mohl, zrušil by nemoci a chudobu.

Ján Koky
Jan žije v romské osadě v Moldavě. Je mu 17 let a rád by se stal profesionálním fotbalistou. Po ukončení základního vzdělání se vyučil poštovním doručovatelem. Pokud by mohl, zrušil by v osadě chatrče a postavil by lidem domy s toaletou a sprchou.
 (320x214)_thumb_0002.jpg)
Adrian Diga
Adrian Diga
Narodil se 30.3.2001.
Je žákem Základní školy v Ostravě – Kunčičkách.
Chce se stát uměleckým kadeřníkem.
Přál by si, aby neexistovalo na světě násilí.
_thumb_0001.jpg)
Barbora Miková
Barbora Miková
Narodila se 8.7.2002.
Je žačkou Základní školy v Ostravě.
Po ukončení školy se chce vyučit.
Ráda zpívá.
Přála by si, aby nikdy nebyl konec světa.
_thumb_0001.jpg)
Božena Ladičová
Božena Ladičová
Narodila se 12.7.2000.
Je žačkou Základní školy v Ostravě – Kunčičkách.
Baví ji zpěv, protože jí dodává radost.
Chce se stát masérkou, baví jí pomáhat lidem a chce být užitečnou.
Přála by si, aby se lidé chovali tak, aby nemuseli trávit svůj život ve vězení
_thumb_0001.jpg)
Denisa Balogová
Denisa Balogová
Narodila se 18.2.1998.
Je žačkou Základní školy v Ostravě-Kunčičkách.
Jejím snem je stát se zpěvačkou.
Zpěv se ji líbí a chce se v něm neustále zdokonalovat.
Přála by si, aby na světě nebyl rasismus a diskriminace.
_thumb_0001.jpg)
Irena Balogová
Irena Balogová
Narodila se 4.1.2000.
Jejím snem je stát se profesionální tanečnicí.
Neumí si představit, co jiného by kromě tance mohla dělat.
Ráda zpívá.
Přála by si, aby neexistovala na světě chudoba.
_thumb.jpg)
Marie Gažiová
Marie Gažiová
Narozena 20.10.2001.
Jejím snem je stát se profesionální tanečnicí.
Moc ráda také zpívá.
Přála by si proslavit se ve světě.
_thumb_0001.jpg)
Marie Horváthová
Marie Horváthová
Narodila se 20.10.1998
Chce se vyučit kadeřnicí a zpěv je jejím koníčkem.
Ve sboru se zdokonaluje ve zpěvu a zažívá nové zkušenosti.
Přála by si, aby se zrušily dětské domovy a děti mohly žít v pěstounských rodinách.
_thumb.jpg)
Miroslav Sivák
Miroslav Sivák
Narodil se 8.9.2000.
Je žákem Základní školy v Ostravě – Kunčičkách.
Chtěl by se stát policistou.
Přál by si, aby všichni chodili do školy tak rádi jako on.
Zpívá ve sboru, protože ho oslovila tato práce.
_thumb.jpg)
Natálie Horváthová
Natálie Horváthová
Narodila se 7.4.1995.
Je žačkou Základní školy v Ostravě-Kunčičkách.
Po ukončení školy se chce vyučit.
Ráda zpívá a přála by si, aby nebyly války, aby byli lidé na sebe hodní a panoval tady mír.
_thumb.jpg)
Nela Balážová
Nela Balážová
Narozena 30.4.1999.
Baví ji zpěv a je ráda, že může zpívat v pěveckém sboru Čhavorenge, kde se ve zpěvu může zdokonalovat.
Přála by si, abychom si všichni více vážili starých lidí.
_thumb.jpg)
Patrik Terkel
Patrik Terkel
Narodil se 14.6.2002.
Je žákem Základní školy v Ostravě.
Rád sportuje a jeho snem je stát se profesionálním fotbalistou.
Přál by si, aby byl lepší svět a zrušil by prezidenta a politiky.
_thumb.jpg)
Roman Bogylaj
Roman Bogylaj
Narodil se 21.8.1997.
Je žákem Základní školy v Ostravě – Kunčičkách.
Chce se stát učitelem a vyučovat hlavně romské tradiční tance.
Rád zpívá a ve zpěvu se chce zdokonalovat.
Přál by si, aby lidé nesoudili Romy podle toho, jaká jsou rasa, ale podle toho, jaký je člověk.
_thumb_0001.jpg)
Sandra Kurejová
Sandra Kurejová
Narozena 25.8.1999.
Je žačkou Základní školy v Ostravě –Kunčičkách.
Jejím snem je stát se zpěvačkou.
Ve sboru Čhavorenge se zdokonaluje ve zpěvu.
Přála by si, aby se přestalo zdražovat a aby se lidé raději uskromnili.
_thumb.jpg)
Sára Ladičová
Sára Ladičová
Narodila se 26.5.1997.
Je žačkou Základní školy v Ostravě.
Jejím snem je stát se uměleckou vizážistkou. Zpívá moc ráda a ve sboru se ve zpěvu může zdokonalovat a zažívat nové zkušenosti.
Přála by si, aby se lidé změnili sami v sobě a tvořili lepší svět.
_thumb.jpg)
Vladimír Vrena
Vladimír Vrena
Narodil se 21.8.1998.
Je žákem Základní školy v Ostravě- Kunčičkách.
Jeho snem je stát se profesionálním hudebníkem a vystudovat hru na klavír a při tom si založit svoji vlastní hudební skupinu.
Zpívá rád a mít možnost koncertovat je pro něho nová zkušenost.
Přál by si aby lidé nedrogovali.
Ivana Kandráčová
Ivana Kandráčová
Třináctiletá Ivana navštěvuje osmou třídu základní školy. Prospívá celkem dobře, snad kromě matematiky, nejraději ze všeho však zpívá. Jejím snem je stát se profesionální zpěvačkou a zpívat jazzové písně.
Je velice ráda, že dostala příležitost a mohla zpívat s Hradeckou filharmonií v projektu „Čhavorenge“. Podle jejích slov vděčí za to „tetě Idě“, která je na ně moc milá a všichni ji mají rádi.
Kdyby měla možnost něco změnit, ráda by vymýtila nenávist mezi lidmi, rasismus a nastolila mír, aby se všichni měli rádi.
Jan Kandráč
Jan Kandráč
Janovi je 14 let a chodí do 6. třídy. Učení mu příliš nejde, ale snaží se a v současnosti se začíná ve škole zlepšovat. Hraje na saxofon, nejvíce ho však baví zpěv. Poprvé začal zpívat ve svých 10 letech se strýcem Ivanem Kandráčem, který ho učí, a od té doby je zpěv jeho největším koníčkem.
Je moc rád, že může zpívat ve sboru Idy Kelarové, díky němuž má možnost se někde ukázat a poznávat nové věci.
Dušan Pecha
Dušan Pecha
Dušan ve svých 13 letech chodí do 6. třídy. S učením má trochu problémy, ale snaží se zlepšit si prospěch, aby mohl pokračovat v pěveckém sboru „ Čhavorenge“, který je projektem občanského sdružení MIRET.
Rád sportuje, ale nejraději má zpěv. Začal zpívat asi před 2 lety a moc ho to baví.
Největší zážitek má z koncertu, který se konal s filharmonií v Hradci Králové. Přál by si takový koncert zopa
Kevin Kandráč
Kevin Kandráč
Devítiletý Kevin chodí do 3. třídy na ZŠ Masarykova. Učí se velice dobře, má skoro samé jedničky.
Navštěvuje hudební školu, kde se učí hrát na klavír. Nejvíc ho ale baví zpívat.
Také by rád hrál na bubny v nějaké kapele.
Kdyby mohl, změnil by celý svět, protože se lidé nemají rádi a dělají samé špatné věci.
Igor Horváth
Igor Horváth
Igorovi je 9 let a chodí na ZŠ Masarykova. Neučí se moc dobře, ale chtěl by svůj prospěch vylepšit.
Nejraději ze všeho zpívá. Má svůj velký sen. Až vyroste, chtěl by být sólovým zpěvákem.
Přál by si, aby se lidé měli rádi.
Robin Kandráč
Robin Kandráč
Robin chodí na ZŠ Masarykova a je mu 11 let.
Už od 7 let hraje na trubku. Navštěvuje ZUŠ a prvním rokem začal hrát i na klavír.
Hudba a zpěv pro něj znamenají mnoho. Chtěl by vystudovat konzervatoř a učit také druhé děti zpívat a hrát na hudební nástroje. To si moc přeje, a jelikož ví, jak důležitý je prospěch na základní škole, aby mohl studovat na konzervatoři, věnuje tomu veškeré své úsilí.
Denis Kandráč
Denis Kandráč
Denisovi je 9 let a chodí na ZŠ Masarykova. Učí se celkem dobře, až na čtení, které mu moc nejde.
Prvním rokem začal hrát na kytaru na ZUŠ. Hudba ho baví, zvláště pak zpěv. Rád zpívá na veřejnosti. Ví, že tak rozdává lidem kolem sebe radost, což pro něho moc znamená.
David Kandráč
David Kandráč
Jedenáctiletý David chodí do 5. třídy ZŠ Masarykova. Učí se velmi dobře. Nejraději má tělocvik a hudební výchovu.
Už 4. rokem hraje v ZUŠ na saxofon.
Moc rád zpívá ve sboru „Čhavorenge“. Přál by si, aby ho lidé neposuzovali podle toho, že je Rom, ale brali ho takového, jaký je.
Vanesa Kandráčová
Vanesa Kandráčová
Vanese je 10 let a navštěvuje 4. třídu ZŠ Masarykova. Učí se celkem dobře, až na češtinu, která jí činí trochu problémy.
Hraje na housle, zpívá a tančí. Ráda jezdí na koncerty, poněvadž nejraději zpívá na veřejnosti.
Díky projektu „Čhavorenge“ poznala hodně nových lidí a má značné množství nových kamarádů z Brna, Ostravy i Slovenska.
Za vše prý vděčí „tetě Idě“.
Natálie Pechová
Natálie Pechová
Natálii je 15 let a učí se na Středním odborném učilišti ve Valašském Meziříčí, obor cukrářka. Její školní výsledky jsou uspokojivé.
Baví ji tanec a zpěv, který má ráda už odmalička. Zpívá si všude.
Je šťastná, že může být součástí pěveckého sboru „Čhavorenge“.

Igor Berko
Igor Berko
Od svých dvou let žil Igor v Dětském domově na východním Slovensku.Vyrůstal v prostředí neromském, a přestože v něm kolovala romská krev, neměl možnost se této kultuře přiblížit. V roce 2006 byl vybrán uměleckým týmem a zúčastnil se letního uměleckého tábora na hradě Svojanov. Pro Igora to byla silná konfrontace sebe samého a své vlastní identity. Poprvé si zazpíval v romském jazyce a měl tak příležitost seznámit se a sblížit s romskou kulturou a jeho jazykem.
O.s. MIRET zajistilo Igorovi po propuštění z dětského domova možnost dalšího vzdělávání a zdokonalování v pěveckém a hereckém oboru. Dnes účinkuje Igor v Mahenově divadle a stojí na svých nohou.
V roce 2006 jsme se ho zeptali, jaký je jeho sen, a on nám odpověděl: „Od malička je mým snem stát se zpěvákem.“

Jolana Oláhová
Jolana Oláhová
Ve svém životě si chce jít Jolana za svým cílem, což je zpěv.
Vynikající a talentovaná zpěvačka pochází ze Slovenska. Dnes působí v Brně, kde má svoji hudební kapelu, skládá a zpívá. Zajímá se také o sborový zpěv a výuku zpěvu romských dětí.
Idou Kelarovou byla Jolana pozvána nejen na umělecké tábory, kde se měla možnost zdokonalovat, ale také k prezentaci romské kulturu ve Slovenské televizi v hudebním pořadu Metro, kde sólově vystoupila.

Nikoleta Balogová
Nikoleta Balogová
Nikoleta pochází ze slovenského města Lučenec.Zúčastnila se letního uměleckého tábora v roce 2006, kam ji přizvala Ida Kelarová, a jejím snem v té době bylo stát se tanečnicí flamenca. Později se přihlásila do soutěže ČeskoSlovenská SuperStar, kde se zařadila mezi prvních deset finalistů.

Alexander Berki
Alexander Berki
Alexander je mladý a velice talentovaný zpěvák, klavírista a skladatel. V roce 2006 a 2007 se zúčatnil umělecké dílny a od té doby vystupoval s Idou Kelarovou na koncertech i v televizi.
Jeho snem bylo dostat se na konzervatoř v Bánské Bystrici a stát se klavíristou, což se talentovanému Alexandrovi podařilo.

Elemér Görči
Elemér Görči
Když se Emo zúčastnil uměleckého tábora v roce 2006 a 2007, jeho snem bylo stát se profesionálním zpěvákem a muzikantem a hudbou se živit. To se mu také splnilo.Emo pochází z hudební rodiny. Vyrůstal ve slovenském Lučenci. Dnes již vystupuje v kapele Bohemiens jako perkusista, ale je rovněž vynikajícím zpěvákem.

Adriana Gáborová
Adriana Gáborová
Od roku 2006, kdy se zúčastnila prvního uměleckého tábora, byla Adriana podporována o.s.MIRET. S jeho pomocí se jí podařilo úspěšně dokončit základní školu a uspět u přijímacích zkoušek na konzervatoř v Praze, kam byla přijata na obor zpěv. Splnil se tak její sen – studovat zpěv na konzervatoři.
Adriana je talentovaná mladá zpěvačka s velkým hlasovým fondem.