Mezinárodní Iniciativa pro Rozvoj Etnické Tvorby

Dokumentární film "O čo ide Idě?"

5. října 2016 se v pražském kině Světozor odehrála slavnostní premiéra dokumentárního filmu Tomáše Kudrny o letní škole Romano drom 2015 nazvaného O ČO IDE IDĚ?, za osobní účasti Idy Kelarové, jejích spolupracovníků a sboru Čhavorenge.

Anotace dokumentu (zdroj: Aeroškola)

Velice emotivní dokumentární film O čo ide Idě pojednává o touze světově uznávané jazzové zpěvačky Idy Kelarové najít v romských osadách na východním Slovensku talentované děti, postavit z nich pěvecký soubor a v doprovodu České filharmonie zahrát koncert, který inspiruje ostatní Romy, aby také oni našli cestu z ven osady. Film popisuje dramatických deset dní letního tábora, který Ida každoročně pro tyto děti organizuje. Během tábora se připravují na velký koncert s Českou filharmonií a překonávají nejrůznější krize a překážky. Filmu dominuje charismatická osobnost zpěvačky, která se snaží dostat ze skupiny dětí to nejlepší a ukázat jim cestu k jinému životu.

Doprovodné akce

Film byl promítán v síti kin Aerofilms za osobní účasti Idy Kelarové a Oty Bundy, se kterými měli diváci možnost diskutovat po filmu o filmu a činnosti Idy Kelarové a spolku MIRET, z. s.

12.-15. prosince 2016 se v kinech Světozor a Aero v Praze uskutečnilo několik projekcí dokumentárního filmu O ČO IDE IDĚ? pro žáky základních a středních škol za osobní účasti Idy Kelarové a jejího asistenta Oty Bundy. Diskusi po filmu vedl Oto Bunda (MIRET, z. s.). Projekcí se účastnili žáci těchto škol: Gymnázium Jana Keplera, Duncan centre konzervatoř, Gymnázium Pražačka, ZŠ Mazurská, SZŠ Profesora Chlupa, Gymnázium Přírodní škola, ZŠ Brána jazyků, ZŠ Petřiny, Škola Jaroslava Ježka, ZŠ Kbely, TRIVIS SŠV a VOS PK a KŘ Praha.

Snímek byl také zařazen do vysílání České televize.

Ohlasy na film

"Sledoval jsem film s velikým zaujetím. Viděl jsem poprvé, jak žijí Romové v malých vesnicích na Slovensku, a odkud pochází spousta členů souboru. Učinila jste záslužný čin a obrovský kus práce s těmi dětmi. Zcela určitě Vám blaží na duši, když se někteří dostanou na konzervatoř a nebo jinou uměleckou školu. Bylo až dojemné, jak Vám za to srdečně děkovaly se slzami v očích.  Bylo nepřehlédnutelné, jak si Vás nesmírně váží, důvěřují Vám a cítí ve Vás obrovskou oporu. Přiznám se, že to byl pro mne nezapomenutelný zážitek. Ještě jednou moc děkuji a přeji Vám ze srdce spoustu energie a síly do další práce. a abyste nám přinášela radost spoustou příjemných okamžiků formou koncertů Čhavorenge i Vaším osobním uměním." (Vašek Juránek)

Film v databázi ČSFD

Slovenská premiéra filmu

Slovenská premiéra dokumentárního filmu "O čo ide Ide" se uskutečnila 4. března 2017. Její součástí byla diskuse s hlavními představiteli dokumentu a krátký koncert romského pěveckého sboru Čhavorenge. Slovenská televize TA3 o slovenské premiéře filmu odvysílala reportáž (najdete ji v čase 16:45).