Mezinárodní Iniciativa pro Rozvoj Etnické Tvorby

Romské děti zazářily na galakoncertu Menuhinova festivalu – září 2010

Romské děti z o.s. MIRET zazářily na galakoncertu, pořádaném u příležitosti světového Menuhinova festivalu ve švýcarském městě Gstaad.

Umělecká vedoucí o.s. MIRET Ida Kelarová si v září 2010 přizvala na jeviště ve švýcarském Gstaadu 28 romských dětí ze Slovenské a České republiky a 25 dětí ze Švýcarska.

Členové o.s. MIRET doprovázeli skupinu talentovaných romských dětí z brněnských a slovenských tanečních a pěveckých souborů, které byly vybrány, aby na tak prestižním festivalu v malebném horském městečku Gstaad reprezentovaly romskou kulturu a hudbu. Věkové rozmezí účinkujících bylo od 2 do 25 let.

Celý projekt vznikl již před třemi lety v roce 2007, kdy se konal poslední festival Gypsy Celebration, který navštívil organizátor Menuhinova festivalu a několik dní se zájmem sledoval  workshopy a vystoupení romských talentovaných dětí. Zde se zrodil plán, ale k jeho realizaci, totiž aby romské děti vyjely do Švýcarska na festival, bylo třeba dlouhých třech let. Nakonec se však všichni dočkali a soustavná práce spočívající převážně v pečlivé přípravě všech sólistů, členů pěveckého sboru i tanečníků přinesla kýžené ovoce.

Hned druhý den po příjezdu do Švýcarska začaly romské děti pracovat na vlastních tanečních vystoupeních a odpoledne se setkaly se švýcarskými dětmi, které v tamní škole navštěvovaly hodiny hudební výchovy.

Cílem setkání těchto dvou odlišných kultur bylo v první řadě předávání vzájemných zkušeností a společné zapojení do inspirativní tvorby. Během tří dnů se podařilo mladým dětským talentům nazkoušet pod vedením sbormistryně paní Idy Kelarové koncertní představení o zhruba 10 písních, složené ze sólových i sborových zpěvů.

Díky mnohaleté zkušenosti této umělkyně se neuvěřitelně rychle a přirozenou cestou podařilo dvěma úplně odlišným skupinám švýcarských dětí a romských dětí z ČR prolnout. Jejich společným jazykem byla píseň a prostředkem komunikace byl zpěv. Společný zážitek na pódiu před zhruba 4000 diváky je stmelil natolik, že se při odjezdu domů loučily se slzami v očích.