Mezinárodní Iniciativa pro Rozvoj Etnické Tvorby

Články a události

Sbírka ošacení pro romskou osadu v Lenartově - listopad 2014

V pondělí 24. listopadu 2014 bylo ze školy Montessori v rakouském Ludeši posláno kamionem 900 krabic ošacení do romské osady v Lenartově na východním Slovensku.

Velké díky patří paní učitelce Monice Rietzler, která tuto sbírku fantasticky zorganizovala, dále vedení školy Montessori, rodičům dětí a v neposlední řadě i Brance Kovačević. 

Koncert ke Dni studentstva - listopad 2014

Dne 17. 11. 2014 k Mezinárodnímu dni studenstva, tedy k uctění výročí událostí z let 1939 a 1989 se konal velkolepý koncert ve Dvořákově síni Rudolfina. Kromě pěveckého sboru Čhavorenge vystoupili další pěvecké sbory. Celý koncert odehrálo těleso vynikajících mladých hudebníků filharmonie pod vedením dirigenta Marka Ivanoviće, a sbormystryně Idy Kelarové. Večerem provázel Pavel Ryjáček ve Dvořákově síni Rudolfina.

Tohoto významného koncertu se zúčastnilo 180 mladých romských a neromských zpěváků, které secvičovali společný program pod vedením Idy Kelarové a jejího uměleckého týmu v Praze, Ústí nad Orlicí, Žamberku a Hodoníně.

Poznávací exkurze v Praze – listopad 2014

Ve dnech 14. – 16. 11. 2014 členové pěveckého sboru Čhavorenge, romské děti ze socialně slabších rodin a romských osad na východním Slovensku, navštívili Pražský hrad, historické centrum hl. m. Prahy. V programu následovala exkurze v Českém rozhlase, kde redaktor a moderátor Tomáš Černý účastníkům povídal o historii Českého rozhlasu, ukázal jim nahrávací studia. Děti zkusily dělat rozhovory a poté si je upravit.

Poté je čekalo překvapení, okružní plavba parníkem Labe po Praze a večer šli na romské aktivistické divadelní představení Guľi daj (režie: David Tišer).

Čhavorenge na koncertu Idy Kelarové a Jazz Familia – září 2014

Dne 11. 9. 2014 se v Kulturním domě Ružinov v Bratislavě konal koncert Idy Kelarové a Jazz Familia. Hostem koncertu byl vynikající hudebník Jozef Fečo a členové pěveckého sboru Čhavorenge. 

Academy of Human Potential – září 20114

Ve dnech 2. – 5. září The City of Lecce 2019 pozvalo Idu Kelarovou, Desideria Duždu a Otu Bundu, aby připravili koncert, který se uskutečnil 6. 9. 2014 Piazza S. Oronzo v Lecce jako 4. ročník festival SoundMakers.

Celého projektu se zúčastnili nejenom místní umělci, ale také i imigranti z  Pákistánu Bangládeš, Mali, Uganda, Keňa, Ghan, Gambie, Maroka a dalších zemích.

Romano drom – koncerty – srpen 2014

Letní škola Romano drom, která se konala v Rekreačním středisku Lúčka-Potoky u obce Lipany (východní Slovensko) ve dnech 26. 7. – 10. 8. 2014 vyvrcholila koncerty účastníků letní školy – členů pěveckého sboru Čhavorenge za doprovodů členů České filharmonie. Na koncertech vystoupili také Ida Kelarova, Desiderius Dužda, Oto Bunda, Jan Dužda, Josef Fečo a další hosté z Maďarska, Polska, Srbska, Švýcarska a Izraele.

Koncerty se konaly ve dnech: 6. 8. 2014 v romské osadě v Lenartově, 7. 8. 2014 v romské osadě v Raslavicích a 8. 8. 2014 v synagoze v Liptovském Mikuláši.

„Hledejme společně novou cestu!“

Občanské sdružení MIRET se stalo partnerem projektu „Hledejme společně novou cestu!" („Let´s find together a new way!“), jehož realizátorem je Genderové informační centrum NORA, o. p. s.

Cílem projektu je zvýšit povědomí konkrétní skupiny romských žen o genderových tématech, motivovat je k potřebě profesního rozvoje a podpořit jejich vstup na trh práce. Projekt rovněž zaciluje na sensibilizaci české veřejnosti (laické i odborné) ke specifikům genderových vztahů v romské populaci.

Součástí projektu bude také výzkum na téma role romských žen a natočení krátkého dokumentárního filmu k této problematice, kterého se ujal Oto Bunda a Michal Mižigár..

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Romano Drom – únor – září 2014

Romano drom, letní umělecká škola, byla velkým projektem o. s. Miret v roce 2014. Tento projekt probíhal v následujících fázích:

  • Navázání spolupráce se starosty – únor 2014

18 – 20. 2. 2014 proběhlo setkání a navázání spolupráce na projektu Romano drom se starosty obcí, kde se nacházejí romské osady Lenartov, Raslavice, Liptovský Mikuláš (Hluboké).

  • Konkurzy – březen 2014

7. - 10. 3. konkurzy a výběr dětí pro letní uměleckou školu na základní škole v Liptovském Mikuláši, Dluhé Luce, Lenartově, na Súkromném gymnáziu v Kežmarku a v Komunitním centru v Šaci a dalších.

Děti, které byly vybrané z romských osad, kde se uskutečnily workshopy a koncerty, se staly již po absolvování letní školy vzory pro ostatní obyvatele romských osad a hlavně děti samotné, které byli na straně publika a měli možnost zažít po čtrnáctidenní práci na jejich osobním a uměleckém růstu obrovskou změnu, která byla pro tyto děti velkou motivací a inspirací pro jejich životy.

  • Tisková konference Praha – duben 2014

9. 4. 2014 od 13:30 se konala v Café Rudolfinum tisková konference, na které Česká filharmonie představila svoji 119. koncertní sezónu 2014/2015 – za účasti šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka, hlavního hostujícího dirigenta Manfreda Honecka a zpěvačky a ředitelky o. s. Miret Idy Kelarové. Ta představila projekt Romano drom.

  • Schůzka s dobrovolníky – květen 2014

19. 5. 2014 proběhla schůzka s vybranými dobrovolníky na letní školu Romano drom

v Americkém centru v Praze. Na této schůzce Ida Kelarová seznámila dobrovolníky z činností o. s. Miret a s projektem Romano drom.

  • Setkání s filharmoniky – červen 2014

16. 6. 2014 proběhla v prostorách Rudolfina schůzka s vybranými hudebníky České

filharmonie, kterým byl představen projekt Romano drom. Na tomto setkání Ida Kelarová a její tým seznámil tyto hudebníky se současnou situací Romů v Česku a na Slovensku a historií Romů. Ida Kelarová také přednesla své zkušenosti z její 20ti leté práce s romskou komunitou a představila dokumentární film o vzniku a koncertní činnosti pěveckého sboru Čhavorenge, se kterým se filharmonici na tomto projektu setkali a společně koncertovali v romských osadách.

  • Tisková konference v Bratislavě – červen 2014

18. 6. 2014 tisková konference v Bratislavě ve spolupráci s Nadáciou otvorenej společnosti – Open Society Foundation.Tisková konference sloužila k mediálnímu zviditelnění projektu Romano drom na Slovensku. Dále o. s. Miret navázalo spolupráci s ředitelem Otvorenej spoločnosti Open Society Foundation panem Markem Kapustou, který doporučil účast některých romských dětí z projektu Superar na letní umělecké škole Romano drom.

  • Letní škola Romano drom – červenec – srpen 2014

26. – 7. – 10. 8. 2014 50 romských dětí, z České, Slovenské a Maďarské republiky mělo možnost rozvíjet svůj talent na letní škole Romano drom pod uměleckým vedením Idy Kelarové a jejího týmu v rekreačním středisku u obce Lipany na východním Slovensku.

  • Workshopy v romských osadách – srpen 2014

Součástí letní školy byli také koncertní vystoupení pěveckého sboru 50 romských dětí, členy České filharmonie a hostů v romských osadách.

Nejen umělecký tým o. s. Miret ale i hudebníci České filharmonie připravili pro děti v romských osadách workshopy, které byli velice prospěšné a smysluplné a setkali se s velkým ohlasem jak u samotných dětí až po rodiče a učitele, základních škol.

Koncerty a workshopy se konaly: 6. 8. 2014 v romské osadě v Lenartově; 7. 8. 2014 v romské osadě v Raslavicích; 8. 8. 2014 v synagoze v Liptovském Mikuláši.

  • Workshop pro filharmoniky – září 2014

23. 9. 2014 se v prostorách Rudolfina konal workshop s filharmoniky, kteří na doprovázeli pěvecký sbor Čhavorenge na koncertech v osadách na východním Slovensku, na programu bylo i zhodnocení koncertů.

Více informací: Web: www.romanodrom.cz, Facebook: Romano drom
Tento projekt byl podpořed Vyšehradským fondem.

Střed Zájmu: Publikum

Institut umění a Kancelář Kreativní Evropa uspořádaly v úterý 17. června ve Studiu Hrdinů

akci s názvem Střed zájmu: PUBLIKUM, která prezentovala tucet příkladových projektů práce s publikem. Zástupci kulturních organizací či samotní umělci v sedmi minutách představili zcela obsazenému hledišti v pražském Veletržním paláci inspirativní a neotřelé přístupy k divákům, posluchačům či čtenářům. Na závěr večera proběhlo hlasování publika o nejzajímavější příspěvek. Vítěznou cenu, pravé francouzské šampaňské, si odnesli Petr Kadlec a Ida Kelarová (Česká filharmonie), kteří zaujali publikum vzdělávacími programy.

The Big Bang. 25 Years Since Annus Mirabilis

Michal Mižigár přijal pozvání jménem ředitele Aspen Instute Prague na slavnostní večeři dne 9. 6. 2014 u příležitosti výroční konference The Big Bang. 25 Years Since Annus Mirabilis, která se uskutečnila v prostorách Senátu Parlamentu ČR. Cílem této konference bylo zhodnotit politický, ekonomický a kulturní dopad událostí, jež proběhly ve střední a východní Evropě před 25 lety.

Mezi potvrzenými hosty slavnostní večeře a konference byl předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka, bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine K. Albrightová, estonský prezident Toomas Hendrik Ilves, americký senátor Joe Lieberman a řada dalších osobností.

Workshop v Montessori centru – březen 2014

Ve dnech 17. - 20. 3. 2014 se uskutečnil pěvecký a taneční workshop rakouských dětí a nejmladších členů romského pěveckého sboru Čhavorenge. Děti se setkaly v Montessori Zentru Oberland v rakouském Ludeschi.

S rakouskými dětmi ve věku 4 – 10 let pracoval umělecký tým pod vedením Idy Kelarové, která je také vedoucí celého projektu.

Romské děti dostali prostor předávat svoji romskou kulturu a tím navazovat komunikaci s rakouskýma dětma. Všechny zúčastněné děti se dokázali v krátké době sami sobě otevřít a najít si k sobě cestu. Dokázali v krátké době procítit romské písně, které tyto rakouské děti velice silně zasáhly. Romské děti  byli přijaty nejen dětmi rakouskými ale i vedením školy a také rodiči dětí s takovou srdečností, na kterou nejsou v jejich běžných životních podmínkách zvyklí.

Společný workshop dětí byl završen benefičním koncertem 20. března 2014. Výtěžek z koncertu byl věnován o. s. MIRET na podporu práce s dětmi ohrožených sociálním vyloučením. Speciálním hostem koncertu byl vynikající akordeonista pan Goran Kovačević.

Montessori Centrum se za tento projekt umístilo mezi deseti nejlepšími projekty ze 45 rakouských mateřských škol, škol, komunit a klubů.

Tento projekt po jeho úspěšném ukončení, byl vedením Montessori školy v rakouském Ludeschi požádán o. s. Miret o budoucí spolupráci, která se uskuteční v březnu 2015.

Aspen Young Leaders Program 2014 – únor 2014

Michal Mižigár byl vybrán Aspen Intitute Prague k účasti víkendového setkání pro mladé lídry z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska a Ukrajiny do Tále (Slovensko) dne 20. – 23. února 2014. Náplní tohoto setkání bylo seznámit mladé lídry z různých oborů a různých zemí a vytvořit prostor, ve kterém mohou čerpat informace, zkušenosti a inspiraci od významných osobností jako jsou např. eurokomisař Štefan Füle, světově uznávaný kradiolog prof. Jan Pirk, sekretář České biskupské konference Tomáš Holub, britského velvyslance a bývalého poradce prezidenta Václava Havla Michaela Žantovského a další.

Čhavorenge 2014 – leden, duben, červenec, říjen a listopad 2014

Čhavorenge 2014 je projekt, který se skládal z víkendových soustředění v Jedlové a v Praze ve dnech: 31. 1. – 2. 2. 2014, 11. – 13. 4. 2014, 12. – 16. 7. 2014, 3. – 5. 10. 2014 a
14. – 16. 11. 2014.

Účastníci soustředění, převážně členové pěveckého sboru Čhavorenge z České republiky nacvičovali sborový, sólový zpěv pod vedením Idy Kelarové a jejího uměleckého týmu. Na programu nechyběl tradiční romský tanec, moderní tanec, ale ani přednášky o romské identitě, historii, sexuální výchově a vztazích, literární dílna a volnočasové aktivity.

Výstupem tohoto projektu bylo vystoupení pěveckého sboru Čhavorenge na koncertech projektu Romano drom v romských osadách ve dnech 6. – 8. 8. 2014 a na koncertě při příležitosti Mezinárodního dne studenstva 17. 11. 2014 ve Dvořákově síni Rudolfina.

Tento projekt byl podpořen Ministerstvem kultury České republiky.

IDA KELAROVA A ČHAVORENGE A FILHARMONIE BRNO Dva hlasy – dva světy – dvě kultury – prosinec 2013

 Ve dnech 19. a 20. 12. 2013 v Richard Adam Gallery se konaly koncerty současné romské tvorby. Vystoupila Filharmonie Brno s dirigentem Pavlem Šnajdrem, zpěvačka a sbormistryně Ida Kelarova, sbor MIRET spojený ze zpěváků sborů Čhavorenge a Barbastella. A dále také vynikajících čeští, slovenští i zahraniční hudebníci zvučných jmen. Talentovaný a oceňovaný klavírista Ondrej Krajňák, devítiletý klavírista Radek Bagár, vynikající kontrabasista Josef Fečo, srbští akordeonisté Lelo Nika a Goran Kovačevič, čtrnáctiletý perkusista Martin Fečo, zpěvák, kytarista a skladatel Desiderius Dužda, Jan Dužda, talentovaná třináctiletá Anna Oláhová, třináctiletá Zuzana Faconová a Oto Bunda, který se společně s Libušou Bachratou zhostili i úlohy choreografa a tanečníka.

Training Course Roma Roots - changing your paradigms through singing! v Maďarsku – září 2013

Ve dnech 1. - 8. září 2013 se Ida Kelarova a její umělecký tým zúčastní workshopu v maďarském městě Felsőőrs. Maďarská asociace Shinbukan pořádá umělecký workshop v rámci programů Mládež v akci, konkrétně ve spolupráci se SALTO-YOUTH Resource Centres. Šestidenní program zaměřený na motivaci, individuální rozvoj a metodologický trénink prostřednictvím zpěvu a tance je určen pracovníkům s romskou mládeží, sociálním pracovníkům, učitelům a dalším, kdo se ve své práci setkávají s Romy. Cílem je hlubší porozumění romské kultuře a rozvoj pracovních kompetencí prostřednictvím metod, které Ida Kelarova využívá při svých workshopech, a které čerpá z mnohaleté práce s romskými dětmi a umělci.

Čhavorenge uctilo památku obětí romského holocaustu – srpen 2013

 18. srpna 2013 Čhavorenge vystoupilo pod vedením Idy Kelarové na místě bývalého Sběrného cikánského tábora v blízkosti města Hodonín u Kunštátu, kde probíhá každoročně pietní akt k uctění památky oběti romského holocaust. Letošní pietní akt byl organizován Muzeem romské kultury v Brně, které tento akt organizuje již od roku 1997. V roce 2013 pietní akt hudebně pietní akt doprovodil romský pěvecký sbor Čhavorenge. Pro děti ze sboru je to jedinečná příležitost zamyslet se nad minulostí, která ovlivnila a dodnes byť jen symbolicky ovlivňuje životy Romů v české společnosti. Přítomnost romského pěveckého sboru na pietním aktu je na druhou stranu také výzvou pro všechny zúčastněné, aby se zamysleli, zda kořeny, z nichž holocaust Romů a Židů vyrostl, nejsou stále nebezpečnou součástí naší společnosti

Umělecké letní soustředění Romano ňilaj 2013 – Romské léto 2013 – srpen 2013

 O. s. MIRET pořádalo ve dnech 10. – 23. srpna 2013 letní umělecké soustředění pro romské děti a mládež ze sociálně slabých rodin, z ghett, z romských osad a z dětských domovů. Na základě zkušeností z uplynulých let sestavil umělecký a lektorský tým Idy Kelarové program, který dětem umožňuje pracovat na sobě na mnoha rovinách: rozvíjejí svůj přirozený talent a kreativitu, učí se morálním hodnotám, seznamují se se svou kulturou, historií a jazykem. Cílem soustředění je budovat v dětech hrdost vůči vlastnímu etniku a posílit jejich sebedůvěru, aby dokázaly překročit hranice sociální izolace a zapojit se do společnosti. Stávají se tak pozitivními vzory, které jsou nezbytné pro rozvoj a integraci romské komunity. Kromě uměleckých dílen se děti účastní i jazykových hodin a přednášek na témata vybraná s ohledem na jejich každodenní realitu.

Studijní cesta do Maďarska – červen 2013

Ve dnech 24. - 27. června 2013 se Michal Mižigár zúčastnil studijní cesty do Pécse (Maďarsko). Během dvou dnů navštívil katedru Romologie na univerzitě v Pécsi, Gandhi Gymnázium, kde studuje většina studentů romského původu a nevládní organizaci Jekhetanipe, která pracuje pro romské komunity (Lovárové, Bejášové) v Pécsi.

Training Course InclusiveE – Turecko – červen 2013

8. června 2013 odstartoval v tureckém Istanbulu seminář InclusiveE, věnovaný tématice mechanismů exkluze a inkluze v evropských zemích. Akce se zúčastnilo celkem 19 pracovníků z 9 států (Rakousko, ČR, Rumunsko, Bulharsko, Turecko, Island, Španělsko, Řecko, Polsko) a mezi nimi patřila i Lucie Čechovská, koordinátorka projektů. Program probíhal intenzivně od 8. 6. a byl ukončen předáním certifikátu Youthpass 13. 6. všem jeho účastníkům.

Brněnská muzejní noc – květen 2013

18. května 2013 se romský dětský sbor Čhavorenge zúčastnil brněnské muzejní noci a vystoupil v Muzeu romské kultury. Koncert byl věnován Muzeu romské kultury jako poděkování za bezplatné roční poskytování svých prostor pro zkoušky zmíněného sboru a práci o. s. Miret s romskými dětmi

Výuka romštiny v Muzeu romské kultury – duben 2013

Jan Dužda začal působit jako lektor romského jazyka pro Romy i Neromy. Kurz vypsalo Muzeum romské kultury v Brně.

Konference a recepce na britské ambasádě – duben 2013

Vladimíra Polišenská a Michal Mižigár se zúčastnili konference Roma positive: romské vzory a obraz Romů v médiích, která se konala v Americkém centru. Na konferenci navazovala recepce v rezidenci Její Excelence a Velvyslankyně Spojeného Velké Británie a Severního Irska paní Sian MacLeod.

Prezentace romské kultury na školách – duben 2013

 Občanské sdružení Miret ve spolupráci s Mezinárodní Nadací Yehudi Menuhina uskutečnil další projekt v rámci projektu Hlasy zítřka (Voices for Tommorow). Vzdělávací umělecké dílny, metodika a prezentace romské kultury pod vedením Idy Kelarové a jejího týmu byly věnovány 40ti žákům, kteří byli vybráni z programu MUS-E. Tento projekt se konal ve spolupráci MUS-E v Belgii a díky podpory Martel Foundation v Bruselu v dubnu 24. - 26. ve škole Klavertje 4, 16 Allée Verte. Více informací na www.voicesfortomorrow.eu

Koncert Hlasy zítřka v Srbsku

Mezinárodní Nadace Yehudi Menuhina (International Foundation Yehudi Menuhin) přišla s nápadem se podělit o hlasy umělců z rozmanitých evropských kultur vyškolením tzv. kulturních ambasadorů, kteří jsou schopni tvořivého sebevyjádření ve své umělecké praxi. Koordinátor tanečních projektů Oto Bunda byl k tomuto projektu přizván již po druhé. Za podpory Educons University vedl ve městě Nový Sad (Srbsko) umělecké dílny pro mládež a spolu s dalšími kulturními ambasadory vystoupil 19. dubna i na závěrečném koncertě v novosadské synagoze.

Miret a Mezinárodní Nadace Yehudi Menuhina spolupracují již od roku 2011. Více informací na: www.voicesfortomorrow.eu

Workshop a benefiční koncert na gymnáziu B. O. RG - SCHOREN v Rakousku – duben 2013

Tým o. s. Miret se zúčastnil projektu dornbirnského gymnázia, v rámci kterého proběhl pěvecký workshop se 75 rakouskými studenty. Pěvecký a taneční workshopy trvaly 3 dny, během nichž se studenti zúčastnili kurzu romského jazyka, přednášek o romské historii a prezentace o. s. Miret. Tohoto projektu se také zúčastnilo 12 vybraných členů pěveckého sboru Čhavorenge. Setkání rakouských a romských dětí bylo hlavním důvodem k uspořádání tohoto projektu, který se konal již potřetí. Třídenní workshop byl zakončen společným benefičním koncertem, který symbolizuje spolupráci a přátelství mezi lidmi, kteří pochází z odlišných kultur. Vzhledem k pozitivním ohlasům dřívějších setkání a úspěchu letošního workshopu byl tým vedený Idou Kelarovou pozván k dalšímu podobnému setkání a společné práci v dubnu 2015.

Čhavorenge oslavil Mezinárodní den Romů spolu pěveckým sborem Barbastella – duben 2013

8. duben je dnem vzniku Mezinárodní romské unie (International Romani Union), která vznikla v roce 1971. O devatenáct let později tato unie ustanovila osmý duben Mezinárodním dnem Romů (MDR) a každoročně jej od tohoto roku slaví. Také v Brně v tento den Romové oslavují svou kulturu a připomínají lidem ve svém okolí, že na tolerantní společnosti je nutné pracovat společně. K tomuto odkazu se letos připojil svým koncertem i dětský sbor Čhavorenge, který vystoupil 8. dubna 2013 v Kabinetu Múz v Brně spolu s pěveckým sborem Gymnázia Hodonín Barbastella.

Setkání se zmocněnkyní pro lidská práva při příležitosti ke dni Mezinárodního dne Romů – duben 2013

Michal Mižigár přijal pozvání od zmocněnkyně vlády pro lidská práva Moniky Šimůnkové 5. dubna 2013 na setkání při příležitosti Mezinárodního dne Romů v Lichtenštejnském paláci v Praze.

Výuka romských reálií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy – únor 2013

Michal Mižigár nadále vede předmět Romské reálie a základy romštiny na Ústavu českého jazyka a teorie komunikace na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze v letním semestru akademického roku 2012/2013.

Krizový štáb mladých Romů – únor 2013

Michal Mižigár se stal členem Krizového štábu, který sdružuje 160 romských studentů a intelektuálů z České republiky, kteří chtějí přispět k pozitivní celospolečenské proměně a změně vnímání romské menšiny.

Kurz English for YOUth work – únor 2013

Ve dnech 23. 2. - 2. 3. 2013 se Jan Dužda a Michal Mižigár zúčastnili kurzu anglického jazyka ve slovenském městě Čadca. Účastníci, vybraní z organizací pracujících s mládeží, měli možnost zdokonalit se v anglickém jazyce.

Koncert Idy Kelarové, romského sboru Čhavorenge a pěveckého sboru Barbastella Gymnázia Hodonín – leden 2013

V Domě kultury Hodonín dne 29. ledna 2013 se uskutečnil koncert Idy Kelarové a dětského sboru, na kterém společně vystoupili členové romského dětského sboru Čhavorenge a hodonínského gymnaziálního sboru Barbastella. Vystoupení navázalo na dřívější úspěšnou spolupráci obou sborů, které již společně vystoupily např. na koncertě se zlínskou Filharmonií Bohuslava Martinů či na charitativní akci pořádané Terezou Maxovou v závěru roku 2012 v brněnském Mahenově divadle.

Benefiční koncert pro Nadační fond pro podporu zaměstnání osob se zdravotním postižením – leden 2013

 Ve středu 30. ledna 2013 v Českém muzeu hudby v Praze se uskutečnil benefiční koncert Idy Kelarové, její kapely Jazz Famelija a dětského sboru Čhavorenge. Jako zvláštní host vystoupil také gymnaziální pěvecký sbor Barbastella z Hodonína. Výtěžek z koncertu byl darován ve prospěch NFOZP, jehož patronkou byla Ida Kelarova.

Workshop a koncert Košice – Európske mesto kultúry 2013 – leden 2013

Ida Kelarova vystoupila s 30členným dětským sborem u příležitosti slavnostního ceremoniálu zahajujícího období, v němž byly Košice vyhlášeny Evropským městem kultury. Sbor byl složen z romských i neromských dětí, s nimiž Ida Kelarova a její tým pracovali v rámci projektu „Hlasy pre zajtrajšok“ společně s ETP Slovensko. Zahajovací ceremoniál proběhl v neděli 20. ledna 2013 ve Státním divadle v Košicích.

Michal Mižigár na kontaktním semináři v Portugalsku – leden 2013

Ve dnech 15. - 20. ledna 2013 se Michal Mižigár zúčastnil kontaktního semináře Real Deal ve Villa da Marmaleira (Portugalsko), který podpořila česká národní agentura Mládež v akci.

Seminář učitelů romštiny v rakouském Grazu – leden 2013

Ve dnech 25. – 27. Ledna 2013 se Jan Dužda jako učitel zúčastnil semináře, během něhož byly připravovány materiály pro tvorbu osnov výuky romského jazyka na základních školách v rámci projektu QUALIROM, který v České republice vede katedra romistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Hlavní náplní semináře byla školení a prezentace již odučených hodin. Tento jazykový projekt se realizuje v České republice, na Slovensku, ve Finsku, v Srbsku a v Rakousku.

Hlasy pre zajtrajšok – workshop s romskými dětmi – leden 2013

Ve dnech 7. – 8. 1. v Šaci (Košice) probíhá příprava koncertu v rámci projektu „Hlasy pre zajtrajšok“. Tento workshop proběhl ve spolupráci s ETP Slovensko a Evropským městem kultury Košice 2013.

Koncert Čhavorenge a sboru Barbastella ve Zlíně – říjen 2012

Spolu se sborem studentů Gymnázia Hodonín Barbastella vystoupilo Čhavorenge v doprovodu Zlínské filharmonie Bohuslava Martinů.

Charitativní koncert pro nadaci Terezy Maxové – listopad 2012

Čhavorenge spolu se sborem Barbastella vystoupilo na podporu charitativní činnosti Nadace Terezy Maxové, která podporuje děti z dětských domovů. Zazpívali si společně se zpěvákem Desideriem Duždou a Matějem Ruppertem.

Koncert Čhavorenge a sboru Barbastella ve Zlíně – říjen 2012

Spolu se sborem studentů Gymnázia Hodonín Barbastella vystoupilo Čhavorenge v doprovodu Zlínské filharmonie Bohuslava Martinů.

Workshop Čhavorenge a sboru Barbastella studentů Gymnázia v Hodoníně – říjen 2012

Čhavorenge navazuje spolupráci se sborem studentů z Gymnázia Hodonín. Studenti se pod vedením Petry Borovičkové a Lucie Čechovské během září učili romské písně a v říjnu proběhl společný víkendový workshop spolu s Čhavorenge, kde pod vedením Idy Kelarova připravili program koncertu doprovázeného zlínskou filharmonií.

Koncert v rámci projektu „Hlasy zítřka“ - září 2012

Koncert byl výsledkem společných workshopů třiceti romských dětí z Šace a Moldavy nad Bodvou a třiceti neromských studentů konzervatoře v Košicích. Soubor prezentoval propojení romské a slovenské kultury.

Výuka romských tanců v Izraeli – září 2012

Člen týmu o. s. MIRET Oto Bunda uspořádaJeruzaléměl workshopy tance, které se konaly v , Ashkaloně, Ezusu. Workshopů se účastnilo celkem 84 studentů.

Menuhin festival Gstaad Švýcarsko – září 2012

Sbor vystoupil na třech koncertech, z nichž ten poslední byl věnován romským umělcům. V doprovodu sintiských filharmoniků z Německa Čhavorenge prezentovalo romskou kulturu švýcarskému publiku.

Workshop Čhavorenge a žáků základní školy Saanen ve Švýcarsku – září 2012

Během švýcarského Menuhin festivalu proběhl společný workshop romských dětí a mládeže z Čhavorenge a žáků základní školy v Saanenu. Společně pak všichni vystoupili na náměstí ve městě Gstaad a také během závěrečného galakoncertu.

Romano drom Slovensko – červenec 2012

Vybrané děti ze sboru Čhavorenge participovaly na workshopu Romano drom, jehož cílem bylo uspořádat spolu s účastníky koncerty v romských osadách na Slovensku. Koncerty proběhly v osadách Rudňany, Ráskusy, Hermanovce. Workshopu se zúčastnili také studenti Gymnázia v rakouském městě Dornbirn a švýcarském městě Aarau.

Letní soustředění Čhavorenge v Jedlové na Vysočině – srpen 2012

Během společného týdne, který děti a mládež z Čhavorenge strávili v Galerii Jedlová na Vysočině, připravil umělecký tým Idy Kelarové program pro plánované koncerty ve Švýcarsku. Současně byl pro Čhavorenge připraven program zahrnující jazykovou přípravu (AJ, ČJ), volnočasové aktivity, práci s hlasem a dýcháním, sebepoznávací aktivity, teambuildingové aktivity a další.

Workshop v rámci projektu „Hlasy zítřka“ – červenec 2012

Ida Kelarova a umělecký tým o. s. MIRET spolupracovali s umělci a romskými dětmi ze slovenských osad na přípravě koncertu.

Koncert Čhavorenge v Třeboni – červenec 2012

Čhavorenge vystoupilo v Divadle J. K. Tyla spolu s Idou Kelarovou a Desideriem Duždou.

Klangfestival Naturstimmen 2012 Toggenburg Švýcarsko – květen 2012

Čhavorenge se v rámci festivalu účastnilo společných workshopů se studenty švýcarského gymnázia, se kterými byl uspořádán závěrečný koncert v kostele.

Workshop Čhavorenge a pěveckého sboru Watwill ve Švýcarsku – květen 2012

Společný workshop romských dětí a mládeže se studenty ze švýcarského Watwillu byl zaměřen na přípravu koncertu. Během workshopu však tým o. s. MIRET uspořádal také přednášku o historii a kultuře Romů.

Workshop studentů Stiftung Gymnasium v Linzi – duben 2012

Ida Kelarova s uměleckým týmem uspořádali workshop pro 80 studentů rakouského gymnázia. Ten byl zakončen koncertem romských písní.

Koncert v Albert Hall v Bruselu – duben 2012

 Vybrané děti z romské osady v Moldavě nad Bodvou a někteří členové pěveckého sboru Čhavorenge vystoupili při příležitosti konference Bruselského parlamentu. Koncert pod vedením Idy Kelarové a jejího uměleckého týmu připravovaly děti od ledna 2012. Na jevišti měly děti možnost prezentovat svoji kulturu a setkat se s umělci jako Roby Lakatoš – houslový virtuos, Shang lie (Čína) visual art, Paulo Milton (Brasilie) tanec, Ondrej Krajňák (Slovensko) jazzový pianista a další. 

Workshopy s romskými dětmi z Moldavy nad Bodvou, Slovensko – leden – duben 2012

Ve spolupráci s ETP Slovensko a Menuhin Foundation Brussel byla Ida Kelarova pověřena uměleckou vedoucí pro přípravu koncertu v Bruselu. Ke spolupráci si přizvala Oto Bundu a Desideria Duždu.

Migration never stops – listopad 2011

Členové o. s. MIRET Veronika Hlaváčová a Michal Mižigár se ve dnech 12. – 19. listopadu 2011 zúčastnili projektu Migration never stops, který byl uspořádán v Berlíně organizacemi z České republiky, Německa, Makedonie a Srbska. Zúčastnili se zde řady seminářů a workshopů. Výstupem projektu bylo audio, komiks, webová stránka a dokumentární film. Michal spolupracoval v rámci webového týmu, Veronika v rámci týmu filmového. Dále byly s tímto projektem spojené cesty do zemí, v nichž organizace spolupracovaly na tomto projektu během roku 2011.

Účast na natáčení „ROMA YOUTH“ - září 2011

Ve dnech 19. – 22. září 2011 se člen sdružení Michal Mižigár zúčastnil natáčení dokumentárního bakalářského filmu „Roma Youth“ studentky Kristýny Balabán, která přiletěla z Kanady do Čech a na Slovensko, kde s absolventy Open Society Summer Camp natáčela o jejich životě a činnostech.

"Hlasy pre zajtrajšok" – září 2011

V září 2011 spolupracovalo o. s. MIRET s ETP Slovensko na projektu „Hlasy pre zajtrajšok“, který je iniciován mezinárodní nadací Yehudiho Menuhina na podporu kreativity a vzájemného kulturního dialogu prostřednictvím umění. 45 dětí z Moldavy nad Bodvou se zúčastnilo třídenního uměleckého workshopu, jehož cílem bylo objevit jejich talent a připravit je na koncert "Hlasy pre zajtrajšok", který se uskutečnil 17. září v Domě umění v Košicích. Děti pracovaly pod uměleckým vedením Idy Kelarové a jejího týmu a dále členů uměleckého týmu mezinárodní nadace Yehudiho Menuhina z různých zemí světa. Více informací o projektu "Hlasy pre zajtrajšok" na www.etp.sk.

Workshop v Aarau – srpen 2011

Jako nedílnou součást své maturitní práce dvě studentky z Neue Kantosschule v Aarau, Anja Klauser a Corina Noetzli, pozvali Idu Kelarovou a její umělecký tým z o.s. MIRET pro pěvecký workshop s následujícím veřejným představením... celý článek

Workshop v Římě – srpen 2011

Člen sdružení, Michal Mižigár, se na pozvání Stephana Heinichena zúčastnil workshopu ROMA, který byl pro mladé Romy vybrané z různých evropských států organizován v Římě ve spolupráci s organizací Roma (Zürich). Cílem týdenního workshopu bylo pomoci mladým Romům seznámit se, pracovat v romském jazyce, zapojit se v charitní jídelně v Římě a učit se, jak být dobrým leaderem ve vlastní romské komunitě.

Open Society Summer Camp – červenec 2011

Ve dnech 11. – 17. července 2011 byl člen sdružení Michal Mižigár vybrán k účasti na Open Society Summer Camp, který pro českou a slovenskou mládež organizoval ve Zdislavicích Open Society Fund. V rámci této akce bylo možno absolvovat různé přednášky a semináře o vůdcovství, politice, organizování projektů a médiích. Mezi přednášejícími byli např.: režisérka a novinářka Denisa 8 Havrľová, novinář a bloger MFD Patrik Banga a Stanislav Daniel z Europe Roma Right Centre

Talentová soutěž ve zlínském kraji – červenec 2011

V Kulturním domě ve Vsetíně se 15. července 2011 uskutečnila soutěž nazvaná Talent. Zájemci zde mohli předvést tanec, zpěv, ale i hru na hudební nástroj. Záš- titu nad soutěží převzalo město Vsetín, Zlínský kraj, nezisková organizace Aver dživipen, Temstav a Terra Open. Celou akci řídil Dušan Kandráč. Představení se zúčastnilo 37 soutěžících, z nichž odborná porota vybrala 15 účastníků, kteří 6 postoupili do hlavního kola soutěže. V porotě usedla zpěvačka Ida Kelarová, Desiderius Dužda a tanečník Oto Bunda (o. s. MIRET).

Koncert na 22. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu - Letohrad 2011 – červen 2011

Dne 4. 6. 60 romských dětí včetně sólistů reprezentovalo romskou kulturu na výše uvedeném festivalu pod vedením pana dirigenta Jana Kučery a sbormistryně paní Idy Kelarové.

Koncert sboru ČHAVORENGE ve Filharmonii Hradec Králové  - květen 2011

Koncert pěveckého romského sboru ČHAVORENGE s Filharmonií Hradec Králové se konal 12. 5. 2011. Z koncertu byl pořízen záznam na DVD, jehož benefičním prodejem sdružení MIRET získává část prostředků na další financování sboru.

MIRET v rakouském Dornbinu – duben 2011

Spolupráce s gymnáziem v rakouském městečku Dornbirn byla navázána v roce 2003, kdy tamní děti samy pod vedením pana profesora Rainera Feursteina uspořádaly sbírku obnošeného šatstva pro děti žijící v romské osadě v obci Lenartov na Slovensku... celý článek

Benefiční víkend v Linzi – listopad 2010

V rakouském městě Linz se uskutečnil víkendový projekt Romano Drom (Romská Cesta) ve dnech 12. - 14. listopadu 2010. Projekt byl věnován romské kultuře a historii a všemu romskému... celý článek

Koncert na módní přehlídce Terezy Maxové – listopad 2010

Devítiletá Anna Oláhová a taneční soubor Merci v doprovodu dalších romských talentů vystoupily na módní přehlídce pod vedením Idy Kelarové... celý článek

Romské děti zazářily na galakoncertu Menuhinova festivalu – září 2010

Romské děti z o.s. MIRET zazářily na galakoncertu, pořádaném u příležitosti světového Menuhinova festivalu ve švýcarském městě Gstaad... celý článek

„THE FAMILY TABLE“ v Izraeli – září 2010

„THE FAMILY TABLE“ v Izraeli je název projektu slavného izraelského divadelního režiséra Davida Maayna, zakladatele divadla Acco a Shlomi Alternativ theater Center v Izraeli... celý článek

Romano Drom – červenec 2010

Workshop, umělecký tábor pro děti a mládež, festival, koncerty v romských osadách na východním Slovensku – to vše se konalo v červenci 2010 pod názvem Romano drom (Romská cesta)... celý článek