Mezinárodní Iniciativa pro Rozvoj Etnické Tvorby

Koncerty Čhavorenge s Českou studentskou filharmonií (2016)

Ve dnech 3., 4. a 7. 10. 2016 se v pražském Rudolfinu uskutečnila série koncertů České studentské filharmonie, Idy Kelarové, jejího uměleckého týmu a pěveckého sboru Čhavorenge pro žáky základních a středních škol, celkem jich koncert vidělo na 4000.

Dne 7. 10. 2016 od 19:30 se v pražském Rudolfinu konal koncert Idy Kelarové, jejího uměleckého týmu a pěveckého sboru Čhavorenge s Českou studentskou filharmonií pro veřejnost.

 

Mediální ohlasy na sérii koncertů:

HARMONIE online: Roztančené Rudolfinum (autor: Luboš Stehlík)

Český rozhlas: Na dopoledních koncertech v pražském Rudolfinu vystupuje s filharmoniky i romský sbor (Zdeněk Přidal)

Romea: Když zní hudba, není potřeba slov (autor: Sophia Dvořáková)

Blog americké ambasády v Praze

Facebook České filharmonie


Ohlasy diváků:

"Vážená paní Ido, chci Vám moc a moc poděkovat za skvělý kulturní zážitek a úžasný páteční večer v Rudolfínu a také za Vaši, široké veřejnosti nepříliš známou, práci pro romské děti, ale nejen pro ně. Jsem velmi rád, že jsem mohl osobně poznat Vás, Deža, Otu, Michala, ale také Petra Kadlece. Velmi si vážím toho, že s Vámi mohu spolupracovat.Také Vám rád musím tlumočit slova uznání a obdivu za Vaši práci od mé blízké kamarádky, se kterou jsem byl na koncertu v Rudolfinu." (Alois Novotný)

 

"Vše se mi moc líbilo. Hudebníci jak z první, tak z druhé poloviny projevovali pomocí hudby emoce, což velmi oceňuji."

"Moc příjemné překvapení. Strašně se mi to líbilo a rozhodně bych to chtěla zopakovat!"

"Nejlepší byl romský sbor plný energie a skvělé nálady. Obdivovala jsem i hráče na housle."

"Byl to skvělý zážitek. Líbilo se mi naprosto všechno a bylo to výborné obohacení školního roku. Obzvláště se mi líbilo vystoupení romského sboru."

"Nejvíc se mi líbilo, když se sbor připojil k orchestru, protože z jejich vystoupení byla cítit láska k hudbě."

(ohlasy studentek Střední zdravotnické školy v Berouně)

 

"Dobrý den, paní Ido, děkujeme za nádherný koncert a za tu spontánní radost, která tam panovala. Ten koncert měl tak úžasnou atmosféru, snad ještě lepší než rockoví Nickelback, které jsme viděli před 3 týdny v O2 Aréně :-). Jsme rádi, že jste letos zvládla s dětmi tak obrovský kus práce a budeme Vám stále držet palce!" (Radan Kuča, Nadační fond Pomozme dětem žít lépe)

 

"Byla jsem s dětmi na dopoledních koncertech pro školy, v úterý a v pátek. Bylo to velkolepé, lituji, že nemohla jet celá škola! Obě části koncertu byly skvělé. Chtěla bych potěšit paní Kelarovou a říci jí, že naše 2 děti se přihlásily, když se ptala, jestli ve škole zpívají romské písničky, ano zpívají - a velmi rády - a po tomto koncertě určitě rozšíříme repertoár :-) Obrovský dík od srdce panu Kadlecovi a Ivanovicovi za přípravu skvělých koncertů pro školy. Na každém z nich roním 1 procento vody a 99 procent emocí..." (Zuzana Vaníčková)

 

"Dnes ráno jsem četla Respekt z minulého týdne o romském souboru Čhavorenge a jejich problémech v rekreačním táboře Pod Jedlovou. Chtěla bych jim vyjádřit podporu a říci, že se stydím za chování spoluobčanů k těmto dětem. A nejen k romským dětem." (Romana Brilová, MŠ Ondřejov)

 

"Jsem nesmírně poctěna, že jsem byla u toho, kdy děti z osad, ghet, ubytovny, z malých vesnic vystupují v Rudolfinu, a to jim tleská ve stoje. Pro tyto děti je to nová zkušenost, která se promítne do jejich vztahu k sobě samému a okolnímu světu. Pro nás, to byla šance tyto děti a mladé dospělé zahlédnout jinak. Je na nás všech co s tím uděláme. Rodičům těchto dětí bych chtěla vzkázat: Nezklamte své děti a ony nezklamou vás." (Sophia Dvořáková, Šance pro Tebe)

 

"Chtěla bych vám za sebe i svoji kamarádku moc poděkovat za úžasný zážitek na pátečním vystoupení v Rudolfínu. Bylo opravdu nádherné. Moc se nám líbilo i spojení vašich dětí s varnsdorfskými dětmi. Moc si cením práce, kterou pro romské děti děláte a držím vám i vašim dětem palce a přeji hodně úspěchů." (Naďa Čermáková)

 

Školy, které se ve dnech 3.-7. 10. 2016 zúčastnily koncertů

koncertů se zúčastnilo 4000 žáků základních a studentů středních škol:

Základní škola Mazurská, Gymnázium Benešov, Základní škola Říčany (Bezručova), Základní škola Batří Jandusů, Domácí vzdělávání - Eva Kotrlová, Gymnázium České Budějovice, Základní umělecká škola Ledeč, Gymnázium NVP, Gymnázium Brandýs nad Labem, Gymnázium Soběslav, Gymnázium Litoměřická, Základní škola gen. F. Fajtla (Praha 9), Gymnázium Jana Palacha, Gymnázium Arcus, Gymnázium Nad Kavalírkou, Základní škola Hornoměcholupská, Gymnázium Příbram, Gymnázium Mladá Boleslav, Základní umělecká škola Mladá Boleslav, The English College, Eko Gymnázium Poděbrady, Pražská taneční konzervatoř, Gymnázium Tábor, Křesťanské gymnázium, Gymnázium Chrudim, Základní škola Na Smetance, Gymnázium Trhové Sviny, Gymnázium Rychnov nad Kněžnou, Základní škola Poříčany, Gymnázium Chodovická, Gymnázium Nad Alejí, Gymnázium NVP, Gymnázium Českolipská, Gymnázium Vysoké Mýto, Základní škola Hornoměcholupská, Gy Nymburk, Gymnázium Beroun, Gymnázium Hořice, Základní škola Králův Dvůr - Počaply, Gymnázium Na Pražačce, Karlínské gymnázium, Gymnázium prof. Jana Patočky, Gymnázium Voděradská, Základní kšola Poříčany, Gymnázium Benešov, Gymnázium Brandýs nad Labem, Základní škola Jižní (Praha 4), Základní škola Mnichovice, Základní škola Řevnice, Gymnázium Evropská, Základní škola Smetanova Přelouč, Základní škola Fryčovická, Základní umělecká škola Benešov, Malostranské gymnázium