Mezinárodní Iniciativa pro Rozvoj Etnické Tvorby

Koncert Čhavorenge se Symfonickým orchestrem Slovenského rozhlasu (2015)

Ida Kelarová, její umělcký tým a sbor Čhavorenge vystoupili se Symfonickým orchestrem Slovenského rozhlasu ve Velkém studiu Slovenského rozhlasu v Bratislavě, a to ve středu 9. 12. 2015. Koncertní program sklidil velký úspěch a tleskal mu do posledního místa zaplněný sál. Jednalo se o poslední koncert Idy Kelarové a Čhavorenge v roce 2015.

V roce 2015 byla situace kolem Čhavorenge vypjatá, před každým koncertem odpadávaly děti, a to z nejrůznějších důvodů, většinou bohužel bylo na vině selhání rodičů. Ve chvíli, kdy v Bratislavě mělo nakonec vystoupit z původních 50 dětí jenom 27, hrozil rozpad celého sboru. Tento koncert byl pro děti obrovskou výzvou, protože si uvědomily, že záležet bude jenom na nich samotných a jejich výkonech.

Když si ale děti uvědomily zodpovědnost za celou situaci, zabojovaly a podařilo se jim nastartovat pokračování Čhavorenge do dalších let.

Přestože pěvecký sbor byl velmi oslaben, děti podaly výkon, za který sklidily velké ovace, a publikum odcházelo hluboce dojaté. Děti mají už zkušenosti se spoluprací s mnoha orchestry a hudebními tělesy. Při tomto koncertu si samy uvědomily, že i mezi orchestry a přístupem k jejich práci jsou velké rozdíly.

Fotogalerie