Tým
Ida Kelarova – ředitelka, umělecká vedoucí
Ida Kelarova (rozená Bittová) je nepřehlédnutelnou osobností současné evropské hudební scény.
Pochází z hudební rodiny. Studovala hru na violoncello a klavír na Janáčkově konzervatoři v Brně. Za svého největšího učitele považuje svého otce Kolomana Bitta, vynikajícího muzikanta, který hudbou žil. Hudbě zasvětil i výchovu dvou ze svých tří dcer – Idy a její neméně slavné sestry Ivy Bittové.
Část života strávila Ida Kelarová ve Velké Británii, Dánsku a Norsku. V roce 1996 se však vrátila do České republiky, aby zde pokračovala v práci, již započala ve Velké Británii.
Výčet jejích aktivit je skutečně rozsáhlý. Je uznávanou a respektovanou zpěvačkou, muzikantkou, sbormistryní, hudební aranžérkou a producentkou. Ve své práci vychází ze znalostí a zkušeností, jež načerpala při svém pracovním působení v západní Evropě, zároveň se však inspiruje svými východními a romskými kořeny.
Snad nejznámější je její více než dvacetiletá práce s lidmi a lidským hlasem pod hlavičkou školy ISHV (International School for Human Voice), kterou sama založila.
Své úsilí soustřeďuje také na pomoc talentovaným romským dětem a mládeži.
V roce 1999 založila romské občanské sdružení MIRET (Mezinárodní iniciativa pro rozvoj etnické tvory), jehož je patronkou a uměleckou vedoucí. Schopnost Idy Kelarové otevřít své srdce a vložit všechny emoce do hlasu je již věhlasná. Emoce, jež svým zpěvem v lidech vzbuzuje, oslovují všechny, i ty, kteří romským textům nerozumějí, jelikož odkazují na pocity, které jsou vlastní každému z nás. Její způsob práce s lidským hlasem není podpořen žádnými tezemi z knih a nenavazuje na učení žádného mistra. Jediným zdrojem toho, co dělá, je reflexe na její vlastní život. Ve své unikátní práci je Ida profesorkou svého umění.
O Idě Kelarové více na www.kelarova.com
Desiderius Dužda – koordinátor hudebních projektů
Kytarista, zpěvák, skladatel, jedna z nejvýznamějších romských osobností na poli kultury.
Dežo začal s hrou na kytaru již ve svých čtyřech let. Jeho největším učitelem a inspirací byl vždy jeho otec Vojtěch Bela Dužda, jeden z nejznámějších bračistů. V devadesátých letech se podílel na vzniku hudební skupiny Kale, která doprovázela zpěvačku Věru Bílou. Za 10 000 prodaných CD převzal Zlatou desku. V roce 1997 Dežo začal úzce spolupracovat s Idou Kelarovou, s níž založil skupinu Romano rat (Romská krev) a mezinárodní pěvecký sbor Apsora (Slzičky). S Idou Kelarovou spolupracuje dodnes.
Dežo je úspěšný hudební skladatel s rozsáhlou tvorbou a jeho písně zpívají lidé po světě. V hlasové tvorbě se zaměřuje na romské vícehlasy a vokálové harmonie. Svůj talent a umělecké zkušenosti předává dále: pořádá dílny hry na kytaru, v nichž se zaměřuje především na romské harmonické postupy, jimiž je romská hudba pověstná. Spolu s Idou Kelarovou stojí v čele občanského sdružení Miret, jež má za cíl podporovat umělecky talentovanou romskou mládež.
Díky své otevřenosti a srdečnosti je Dežo znám nejen jako vynikající umělec, ale také jako oblíbený učitel, který prezentuje romskou kulturu na profesionální úrovni.
Libuša Bachratá – tanec, choreografie
Libuša Bachratá vyštudovala Vysokú školu múzických umení v Bratislave. Doktorandské štúdium zamerala na flamencový tanec. Zaujíma ju jeho expresivita a perkusívny prejav, ktoré ju inšpirujú ako tanečnicu, choreografku a pedagogičku. Ako pegagóg a choreograf spolupracuje so SĽUKom (Slovenský ľudový umelecký kolektív), v divadelných inscenáciách pracuje na pohybovom prejave hercov a choreografiách pre činohry. Ako performer spolupracuje s divadlom NUDE, ktoré spracúva témy zo života žien. Libušu Bachratú môžete vidieť tancovať ako La Libu vo formácii Tocalo, kde ju sprevádzajú gitarista Valle Monje a spevák Juan Cardénas a Morenito de Triana.
Ako lektor učí Libuša workshopy flamenca, slovenského ľudového tanca a rómskeho tanca. Rómska kultúra je pre Libušu veľkou láskou. Tradičný rómsky tanec sa učí od Rómov na východnom Slovensku a v Transylvánii. Rómskemu tancu sa venovala aj vo svojej bakalárskej a diplomovej práci, v ktorých metodicky analyzovala tanec Rómov z Komárna a Petrovian (SK).
V roku 2011 ju prizvala ku spolupráci Ida Kelarovová a Čhavorenge. Práca Idy Kelarovej a zboru Čhavorenge je pre Libušu srdcovým projektom, vrámci ktorého pôsobí ako pedagóg a choreograf.
"Vzdelávacie a umelecké projekty ako Romano drom a Hej romale sú naplnené hlbokým zámerom, dávajú vyšší zmysel mojej práci a ja sa tak môžem učiť lepšie žiť popri tom, ako robím to, čo milujem, s ľuďmi, ktorých obdivujem a mám úprimne rada."
Tanda Kryštofová – produkce, hlavní koordinátorka
Narodila jsem se na Kubě, je mi 46let a s rodinou žijeme v Čechách. Jsem absolventka Institutu grafického a průmyslového designu v Havaně. Pracovala jsem jako aranžérka interiérů a také jako lektorka španělštiny na University of New York a v Berlitzu.
Současně jsem zaměstnaná ve švýcarské firmě, která sídlí v Praze a je propojená mezinárodním kolektivem.
S manželem Romanem Kryštofem jsme společně založili Kubánskou kapelu Mezcla Cubana, se kterou koncertujeme již mnoho let.
Praktikuji Budhismus, mám ráda svůj život a životy všech a všeho.
Měla jsem to štěstí a tu čest, pracovat s Idou Kelarovou a Desideriem Duždou od roku 1999 do roku 2006, kdy se naše cesty rozešly. Význam jejich práce už se mnou zůstal napořád.
Romano drom 2020 posunul a pozvedl můj život do krásy, hloubky a k nejvyšší pospolitosti.
Cítím potřebu pozvednout Idinu práci a úsilí a ukázat všem, hlavně dětem, že je cesta, jak na sobě pracovat a stát se soucitným člověkem s otevřeným srdcem. Jsem přesvědčená, že tato cesta, kterou Ida provází, je nejen ta správná, ale zároveň jediná. Cesta k lidskosti, úctě, pravdivosti a lásce.
Angela Berkyová – koordinátorka
Od roku 1996 pracuji na základní škole v Ostravě, kterou navštěvuje 310 romských dětí. Pracuji na pozici asistentka vychovatele ve školní družině a zdravotník. Mojí náplní práce je pomáhat dětem jak individuálně, tak skupinově. Mam ráda otevřenost, upřímnost, pohodu a co nesnáším, je lež.
Děti mě mají rády a já je taky. Snažím se být spravedlivá a důsledná. Ve volném čase se věnuji svým koníčkům, což je zpěv a hudba.
S Idou Kelarovou a Čhavorenge spolupracuji od roku 2016. Ztotožňuji se s její filozofií práce. Naše týmová spolupráce nám výborně funguje. Dětem moc fandím.
Mária Slavkovská – zdravotník, volnočasové aktivity
Študujem 3. ročník bakalárskeho štúdia na všeobecnú zdravotnú sestru, k čomu ma viedli aj predchádzajúce skúsenosti práce s teenagermi na táboroch a víkendových akciách v rámci projektu Godzone (kresťanský edukačno-umelecký projekt) a taktiež dobrovoľnícka činnosť s chudobnými.
Od malička som bola vedená k umeniu návštevami tanečného a hudobného odboru Základnej umeleckej školy a aj keď mi to so spevom veľmi nejde, jedno krásne leto som dostala možnosť zúčastniť sa letného projektu Romano drom 2020 ako zdravotník a animátor tímu Idy Kelarovej. Dovtedy som si myslela, že spevácky zbor Čhavorenge je iba nejaký zbor plný šikovných rómskych detí. Ale teraz viem, že to ani zďaleka nie je len o speve. Je to o nových začiatkoch, o túžbe a vášni, o nádeji.
O živote. Je vzácnosť byť členkou tímu ľudí, ktorí hľadajú vnútornú krásu. A ja môžem byť súčasťou tohto sveta, kde sa umenie mieša so životom a spolu vytvára harmóniu.
Jan Habala – řidič, asistent, volnočasové aktivity
Spolu se svým bratrem Mariánem Habalou jsme založili autobusovou firmu Mamtrans v Košicích.
Po naší první spolupráci, kdy jsem svážel děti Čhavorenge na Romano drom do Jiřetína pod Jedlovou v roce 2015, jsem zůstal dvorním řidičem Čhavorenge a spolupracuji nejen jako řidič, ale i jako člen týmu.
Jsem moc vděčný za to, že mám možnost spolupracovat a podporovat projekty Čhavorenge. Celou dobu se cítím obklopen radostí z hudby a zpěvu, emocemi a tvořivou energií, kterou ve svém povolání nemám možnost načerpat.
Tato spolupráce a zkušenost mě v mém životě vede k hlubšímu zamyšlení, kdy si mohu uvědomovat lidské hodnoty. Je radost mít kolem sebe lidi a děti, kterým se dokážu otevřít. Spolupráci s Idou Kelarovou a jejím týmem považuji za obrovské štěstí v mém životě, za který jsem vděčný.
Projekty spojené s Idou Kelarovou a Čhavorenge jsou pro mě ojedinělé a jsem rád za to, že jsem měl tu možnost je poznat a být nápomocný v této důležité a významné misi.
Maria Victoria Calero Morales – kostýmy, produkce, hudební výchova
Maria se narodila na Kubě. V Praze žije od roku 2002.
Studovala příčnou flétnu na konzervatoři Alejandro García Caturla a Felix Varela v Havaně. Taktéž studovala obor knihovnictví, na pedagogické škole Salvador Allende.
Jako flétnistka hraje v různých hudebních seskupeních. Je učitelkou flétny na ZUŠ a vyučuje španělštinu.
Miluje děti a děti milují ji.
Pracovat s Idou Kelarovou a Čhavorenge je pro ni splněný sen, je to skutečný způsob, jak vytvořit ze světa lepší místo pro všechny.
Hanka Koníčková – jóga, ekologie
Vystudovala jsem obor geodezie a kartografie na stavební fakultě ČVUT. Vystřídala jsem několik nenavazujících profesí. Pracovala jsem např. jako koordinátor ve veterinární nemocnici, spoluzaložila jsem firmu na výrobu netradičních čepic, vyráběla rehabilitační podpůrné pomůcky pro psy, a další. Již více jak 10 let působím jako lektorka jógy. Miluji přírodu a zajímám se o odkazy původních obyvatel různých míst země i udržitelný rozvoj.
S romskou kulturou jsem se blíže seznámila v roce 2013 na workshopech Idy Kelarové a velice mě její filozofie oslovila. Proto jsem uvítala možnost podílet se jako dobrovolník na projektu Romano Drom, kde jsem mohla hlouběji poznat krásu romské duše a zároveň poprvé uvidět tíhu života Romů, hlavně dětí, v dnešní nevstřícné společnosti. Od té doby je moje přání, aby toto uviděli i ostatní lidé většinové společnosti.
Stala jsem se členem týmu Miret, z.s. a romského pěveckého sboru Čhavorenge. Na uměleckých táborech pracuji s dětmi jako lektorka jógy a pomáhám s přípravami koncertních kostýmů.
MgA. Jiří Daniel – zpěv, divadelní workshop, volnočasové aktivity
Herec, zpěvák, moderátor, dabér,…
Narodil se roku 1992 v Olomučanech v Moravském krasu. Od malička zpíval, hrál na housle, hrál divadlo, tancoval, atd. Po blanenském gymnáziu nastoupil na JAMU v Brně, obor muzikálové herectví, kde studoval pod vedením Sylvy Talpové. Po ukončení studia na JAMU se stal členem hereckého ansámblu Divadla Radost. Již od roku 2009 spolupracuje s Městským divadlem Brno, kde začínal v muzikálu Bídníci. Následovaly muzikály Limonádový Joe, Děsněj pátek, Big, Grandhotel, atd. Hostuje v divadlech v Praze (Angelika, Rocky), Českých Budějovicích (Evita), Ostravě (Děj se co děj a West Side Story) a Bratislavě, kde ztvárňuje hlavní roli inspektora Javerta v muzikálu Bídníci. Hraje v kapele Only His, moderuje festival NG Fest. Daboval hlavní role ve filmech Asterix a Vikingové, Pinocchio, Kluci na povel, Lhát se nemá, ad. Věnuje se také rozhlasu a načítání audioknih.
O spolupráci se sdružením MIRET a sborem Čhavorenge říká:
„Čhavorenge se během několika minut stalo mou srdeční záležitostí. Vize Idy Kelarové o lepším světě, o druhých šancích pro děti, je úctyhodná. A proto jsem rád, že jsem se stal součástí takového projektu. I když on to vlastně není projekt, ale rodina. Děkuji za možnost být součástí.”
MgA. Michaela Danielová – divadelní workshop, volnočasové aktivity
Herečka, zpěvačka, moderátorka, lektorka zpěvu, dabérka,…
Narodila se v malé vesničce na Horňácku. Vystudovala Janáčkovu akademii múzických umění v Brně, obor muzikálové herectví. Po ukončení JAMU dostala angažmá v Divadle Radost. Hostuje v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, v muzikálech Kočky, Děj se co děj a West Side Story. V Jihočeském divadle v muzikálu Evita. V Městském divadle Brno (Limonádový Joe, Mamma Mia, Děsnej pátek a další). Za svůj největší úspěch považuje roli Cosette v muzikálu Bídníci na Nové scéně v Bratislavě. Vystupuje i v komorních divadlech. Ve Dvorním divadle hraje hlavní roli v představení Loutka a hraje též pohádky pro děti ve školkách a školách. Věnuje se načítání audioknih, dabingu, organizování festivalů a akcí pro děti a mládež. Soukromě vyučuje zpěv. Má svoji kapelu Only His a s manželem Jirkou společně koncertují. Ráda lyžuje, hraje badminton, jezdí na kole a cvičí.
Sbor Čhavorenge, sdružení MIRET a Ida Kelarová jsou pro mě vzorem. Čhavorenge mě naučilo pravdivosti, ukázalo mi naději a nepřestává mě překvapovat. Obdivuji nadšení, které mají do života. Děkuji a vážím si celého týmu Romano dromu, který mi projevil důvěru. Tahle práce má opravdu smysl a velký význam.
Irena Vejmelková – organizátorka a koordinátorka projektů
Když jsem na konci své kariéry v telekomunikacích odcházela do penze, kladla jsem si otázku, jak mohu být svému okolí nadále prospěšná. Ráda se věnuji rodině a svým třem vnoučatům, ale to mi nestačilo. Miluji hudbu, zpěv a tanec. V žádné z těchto oblastí nevynikám, a přesto jsou všechny významnou součástí mého života. Bez hudby, zpěvu, tance a umění vůbec by byl náš život šedivý a plochý. Proto jsem začala organizovat akce a workshopy a mým přáním je zprostředkovávat krásné a hluboké prožitky co největšímu počtu lidí. Věřím, že hudba, zpěv, tanec a krása umění dokáží zázraky, protože se dokážou dotknout naší duše. Spolupráce s Idou Kelarovou a Desideriem Duždou mě nesmírně obohacuje na osobní i profesní úrovni a přála bych všem lidem, aby mohli zažít to kouzelné osobní setkání s nimi. Jsou to setkání, která mění svět k lepšímu. A to je v dnešní době moc potřeba.
Tereza Slavkovská
Pochádzam z malebnej Banskej Bystrice, no posledné roky som strávila v zahraničí. Vyštudovala som JAMU v Brne v odbore – činoherné herectvo. Moje cesty po štúdiu viedli ďalej do sveta, konkrétne do Švajčiarska, kde som si urobila druhý magisterský titul na Accademia Teatro Dimitri odbor – fyzické divadlo. Neskôr som cestovala po svete a pár mesiacov som strávila v Južnej Amerike, v Colombii, kde som mala tú česť učiť v akrobatickej škole „Circo para todos“, ktorá pôvodne vznikla ako záchytné centrum pre deti bez domova.
Momentálne pôsobím ako performerka a herečka na voľnej nohe na Slovensku a v Čechách. Prepájanie žánrov a ľudí je mi blízke . Prepájanie toho čo nám bolo dané do vienka a zároveň vzájomné zdieľanie, je niečo za čím životne idem a cesta, ktorú hľadám. Čhavorenge je pre mňa komunita krásnych ľudí , našich čiernych hviezd a hviezdneho tímu a zároveň príležitosť ako sa učiť byť pravdivejšou a otvorenejšou ľudskou bytosťou.