Mezinárodní Iniciativa pro Rozvoj Etnické Tvorby

Podpora talentů

Zapsaný spolek MIRET podporuje mladé talentované umělce, kteří ať už z finančních, sociálních, rasových či jiných důvodů nemají šanci na vlastní prosazení a realizaci.

Již od roku 1998 Ida Kelarova a Desiderius Dužda cestují a navštěvují ve svém volném čase různá romská komunitní centra a romské osady s cílem podporovat mladé romské talenty jak u nás, tak i na Slovensku. Zaměřují se na výběr umělců, hudebních skupin a souborů pro svůj dnes již známý romský festival "Gypsy Celebration" na hradě Svojanov, který se stal mezinárodní tradicí a je považován za jeden z nejúspěšnějších projektů svého druhu v České a Slovenské republice. Celý festival má podtitul “Romové Gadžům”. Projekt festivalu je unikátní tím, že vytváří prostor pro zviditelnění mladých romských talentů, o nichž se jeho prostřednictvím může veřejnost dozvědět. Každoročn_ ed setkání romských hudebníků a umělců na hradě Svojanov je oslavou a vrcholem činnosti o.s. MIRET.

Děti mají výběr z širokého spektra uměleckých činností a získávají zkušenosti v oboru zaměřeném na podporu jejich talentu a dovedností. Kromě vlastní umělecké náplně se učí též komunikaci a porozumění tak, aby se v budoucnu mohly stát platnými členy naší společnosti.

Všechny tyto talentované děti vzešly z tvůrčí dětské dílny na hradě Svojanov 2006. Vystoupily na koncertě Idy Kelarové v Brně v klubu Fléda, ve Slovenské televizi v pořadu Metro, byly hosty na koncertě ve Švandově divadle, v hudebním pořadu ČT Noc s Andělem a dalších, a také samozřejmě na hradě Svojanov v programu festivalu Gypsy Celebration.

O aktivitách Idy a Desideria a o hledání nových talentů natočil Stephan Settele dokumentární film Zuhause ist wo ich bin, který měl premiéru v roce 2003. Promítal se v Německu, Švýcarsku a Rakousku. V České republice měl premiéru v pražském kině Aero, odvysílala jej také Česká televize. Ve filmu se divák může dozvědět více o jejich snaze pomáhat Romům – zvláště romským dětem.

Umění v dnešní době podléhá jednotvárnosti a vetšina mladých lidí pod vlivem komercionalizace ztrácí svou identitu. Následkem toho člověk přichází o svůj vlastní originální a kreativní potenciál. Vzniká tak nevědomost, která způsobuje tendenčnost v umění. Činnost zapsaného spolku MIRET se proto zaměřuje na přirozenou tvorbu, směřuje k ryzosti a autenticitě.

Hluboká a upřímná tvořivost dává člověku pocit sebevědomí, identity, jistoty a tím pádem svobody. Čerpá z ní sílu a životní energii. Tyto faktory mu pomáhají vést plnohodnotný, zdravý život, ale především probouzí skutečnou osobnost, což je nejen v umění naprostý základ.