Mezinárodní Iniciativa pro Rozvoj Etnické Tvorby

Workshop a koncert v Montessori centru - 2015

Ve dnech 4. a 5. března 2015 se konal dvoudenní workshop v Montessori Centru v Ludeši v Rakousku. Workshopu se zúčastnili žáci školy a romské dívky, členky pěveckého sboru Čhavorenge, z České a Slovenské republiky pod vedením Idy Kelarové a jejího uměleckého týmu z o. s. Miret.

Vybrané romské dívky ve věku 13 – 15 let, byly pozvány tentokrát do rodin žáků z Montessori školy, kde měly možnost vidět, jak žijí jiné rodiny a jejich děti, jak fungují v každodenním životě, lépe je poznat a prožít s nimi i volný čas a jezdit s nimi na výlety. Děvčata měla možnost účastnit se výuky v tamní škole a učit se s ostatními dětmi, kde měla možnost se zdokonalit v německém a anglickém jazyce. V této škole děvčata poznala i jiné metody učiva.

Děti z Montessori školy se na nás nesmírně těšili, jak jsme se dozvěděli od rodičů a učitelů, že písně které se naučily v loni, zpívaly si po celý rok, neboť je loňský workshop silně zasáhl.

Na letošním workshopu v Ludeši děti pokračovaly v práci s hlasem a za velice krátkou dobu secvičily 6 písní, i přestože zpívaly v romském jazyce, texty ovládaly zpaměti hned druhý den.

Na koncertě děti zazářily a sklidily obrovský úspěch a všem vystupujícím se podařilo vyzpívat dostatečnou částku financí na pokrytí všech nákladů s tímto projektem spojeným.

 „Celou akci hodnotím za úspěšnou, a pro všechny děti velice důležitou a významnou. Já sama jsem se v životě nejvíce naučila právě takovými to výzvami a zkušenostmi, jako je cestování a poznávání jiných kultur, “ řekla umělecká vedoucí projektu a ředitelka o. s. Miret Ida Kelarova a domluvila se s Montessori týmem, že budou v projektu všichni moc rádi pokračovat opět v příštím roce.